Trpeo odmazdu

Prijavio korupciju u UN na Kosovu, pa ga maltretirali

Printskrin
Umesto da bude zaštićen kao uzbunjivač, Džejms Vaserstrom je, kako tvrdi, trpeo odmazdu, koja je počela pošto je njegovo radno mesto u Unmiku ukinuto, a ugovor u UN nije obnovljen

NJUJORK - Džejms Vaserstrom iz SAD, koji je ukazao na korupciju u UN na Kosovu, dobiće neznatan deo odštete jer njegove tvrdnje o lošem tretmanu nisu adekvatno ispitane.

Tribunal UN za sporove naložio je da se Vaserstromu, koji je radio za UN 25 godina, a sada radi u ambasadi SAD u Kabulu, isplati 65.000 dolara, što je samo dva odsto od sume koju je tražio - 3,2 miliona dolara, javio je Rojters.

Vaserstrom, koji je bio šef kancelarije UN koja je pratila rad državnih kompanija na Kosovu, razočaran je odlukom suda u Njujorku jer ona, kako kaže, šalje pogrešnu poruku drugima u svetskoj organizaciji koji razmišljaju da prijave nepravilnosti koje primete.

"Ovo je odluka koja nema nikakvih finansijskih posledica po UN, suma je previše mala, to je tek desetak avionskih karata", rekao je Vaserstrom, koji sada razmišlja da podnese žalbu na ovakvu odluku suda.

Vaserstrom se najpre 2007. žalio Kancelariji za etička pitanja u UN da je trpeo velike posledice kada je podneo izveštaj o kolegama za koje je sumnjao da na Kosovu uzimaju mito od lokalnih zvaničnika u energetskom sektoru.

Umesto da bude zaštićen kao uzbunjivač, on je, kako tvrdi, trpeo odmazdu, koja je počela pošto je njegovo radno mesto u Unmiku ukinuto, a ugovor u UN nije obnovljen.

Policija UN ga je, kako kaže, zatim na kratko privela, njegova kancelarija je pretražena i zabarakadirana, dok ga je Unmik ispitivao zbog navodnog sukoba interesa, jer je potpisao ugovor o pružanju konsalting usluga kada je bio završen njegov posao u UN.

Kancelarija za etička pitanja utvrdila je da postoje jasni dokazi da je u pitanju odmazda i zatražila je od Istražnog odeljenja UN da nastavi istragu, ali je, pošto je od tog odeljenja dobila izveštaj 2008, zaključila da odmazde nije bilo.

Vaserstrom se zatim žalio Tribunalu UN za sporove, koji je počeo da radi 2009. godine i bavi se tužbama zaposlenih i bivših zaposlenih o administrativnm odlukama.

Presuda u ovom slučaju doneta je prošlog juna, a sudija je odluku o odšteti doneo 15. marta ove godine.

Portparol generalnog sekretara UN Ban Ki Muna rekao je da odluka Tribunala UN za sporove nije konačna dok je ne potvrdi Apelacioni tribunal UN, kao i da svetska organizacija razmatra presudu kako bi utvrdila da li će i ona podneti žalbu.