Lufthanza otkazala 700 letova
BERLIN - Nemačka aviokompanija ''Lufthanza'' otkazala je danas do podne oko 700 letova u štrajku upozorenja zaposlenih koji je pogodio, pre svega, aerodrome u Frankfurtu i Hambrugu, ali i u Minhenu, Diseldorfu i Kelnu.
Stotine aviona je ostalo na zemlji, oko 700 letova, što je skoro sve na unutrašnjim i evropskim linijama je otkazano, a nervozni putnici se mole da se na internet stranicama informišu o statusu svojih letova.
Na aerodromu u Hamburgu otkazano je oko 70 planiranih letova ''Lufthanze'', u Minhenu je anulirano 240 letova, ali nije bilo velike gužve, pošto najveći broj putnika nije došao na aerodrom, jer su bili informisani, a od podne očekuje da ovaj nemački avioprevoznik leti po planu.
Na aerodromu u Diseldorfu otkazano je 49 od ukupno 57 letova ''Lufthanze'', koji su planirani do podne i tu je, prema informacijama ''Lufthanze'' veliko učešće zaposlenih u štrajku. U Klen/Bonu su otkazani svi letovi do podne, a time je došlo do anuliranja i letova na aerodromima Minster i Paderborn. Na najfrekventnijem nemačkom aerodromu u Frankfurtu danas su bili otkazani letovi, dugi redovi i nervozni putnici.
''Haos na aerodromu u Frankfurtu'', prenose nemački izveštači sa lica mesta, navodeći da je na terminalu 1 bio red od oko 500 metara i da mnogi ljudi uopšte nisu ni mogli da pronađu gde je kraj reda. Nemački sindikat Ver.di je u borbi za veće plate zaposlenih u aviokompaniji ''Lufthanza'' pozvao na današnji štrajk.
Reč je o ''signalu upozorenja'' upućenom ''Lufthanzi'', kažu u sindikati Verd.di, navodeći da se, međutim, ne radi o tome da se ukupni saobraćaj i promet parališe. U tarifnim pregovorima, čija je sledeća runda sutra i u borbi za veće zarade, sindikat Ver.di je za 33.000 zaposlenih u ''Lufthanzi'' zatražio 5,2 odsto povećanje zarade u periodu od godinu dana, kao i obećanja o sigurnosti radnog mesta.
Koncern je, međutim, odbacio zahteve i ukazao na napetu privrednu situaciju, nudeći takozvanu ''nultu rundu'', što je u sindikatu Ver.di ocenjeno kao provokacija. ''Ponašanje poslodavca koji izbegava razgovore i zahteva povećanje radnog vremena....je provokacija koja kod zaposlenih izaziva jači nemir i ljutnju....'', kažu u ovom sindikatu, gde se pregovara o platama zaposlenih u ''Lufthansa Cargo'', ''Catering-Tochter LSG'', ''Lufthansa Tećnik'', ''Lufthansa Systems'', kao i kod zemaljskog i kabinskog osoblja.
Ovaj najveći nemački avioprevoznik, naime, sprovodi programe štednje i želi da širom sveta ukine oko 3.500 radnih mesta, kako bi, zajedno sa još drugim merama, povećao uspeh u poslovanju za oko 1,5 milijardi evra.