Društvo

Fruška gora vraćena u nadležnost Vlade Srbije

To je naše zajedničko bogatstvo i blago koje želimo da negujemo i razvijamo, rekao ministar prirodnih resursa, rudarstva i prostornog planiranja Milan Bačević

FRUŠKA GORA - Ministar prirodnih resursa, rudarstva i prostornog planiranja Milan Bačević i predsednik Vlade Vojvodine Bojan Pajtić potpisali su danas ugovor kojim se Nacionalni park Fruška gora iz nadležnosti AP Vojvodine vraća u nadležnost Vlade Srbije.

Bačević je rekao da su se posle preporuke Ustavnog suda Srbije za vraćanje nekih od nadležnosti nad Nacionalnim parkom Fruška Gora Vladi Srbije, predstavnici pokrajinske i republičke vlasti vrlo brzo i lako dogovorili o tome.

"To je naše zajedničko bogatstvo i blago koje želimo da negujemo i razvijamo", kazao je Bačević, nakon potpisivanja ugovora.

On je poručio da je predstojeći period idealna prilika da se pokaže da Fruška gora treba da bude dostupna svakom građaninu Srbije koji voli prirodu i svoju zemlju.

Ministar je pozvao i sve one koji do sada nisu posetili Frušku goru da to učine i upoznaju se s njenim blagodetima i turiskičkim, kulturnim i drugim sadržajima.

"Fruška gora je sveta gora, jer je 16 manistira smešteno unutar tog nacionalnog parka", naglasio je Bačević i ocenio da je to dodatni razlog zbog koga bi turisti trebalo da posete taj nacionalni park.

Vlada Srbije i AP Vojvodine će i ubuduće finansijski pomagati razvoj tog nacionalnog parka za koji je urađen novi Master plan koji je, kako je kazao Bačević, jedan od najboljih sa kojim se upoznao u Vladi Srbije.

Pajtić je zahvalio ministru na državotvornom i odgovornom pristupu prilikom definisanja ovog ugovora, koji će otvoriti perspektivu za dalji razvoj i ulaganje u Frušku goru.

On je naveo da je godinu dana od usvajanja novog Master plana u taj nacionalni park uloženo 650 miliona dinara, pre svega u infrastrukturu, poljoprivredu i izletničke centre.

Prema rečima Pajtića, u toku je priprema dokumentacije za izgradnju tunela kroz Frušku goru, kojim bi se izmestio saobraćaj iz nacionalnog parka i autoputem povezao Novi Sad sa Rumom.

"Fruška gora je prirodno i božije remek-delo koje moramo da unapređujemo na dobrobit građana Vojvodine i Srbije, i budućim genaracijama ostavimo još lepšu Frušku goru", poručio je Pajtić.

Direktor JP "Nacionalni park Fruška gora" Dobrivoje Antonić rekao je da je Master planom održivog razvoja tog nacionalnog parka do 2022. godine, predviđeno ulaganje od 1,2 milijarde evra u različitite sadržaje, kako bi se dostigli prihodi od 1,4 milijarde evra.

Tim planom, prema rečima Antonića, biće omogućena zaštita prirodnih, kulturnih, istorijskih, geoloških vrednosti Fruške gore, ali i razvoj šumarstva, ribarstva, lova, poljoprivrede, vinogradarstva, voćarstva, i poboljšanje infrastrukture koja sada nije na zavidnom nivou.

Posle potpisivanja ugovora, Bečević i Pajtić uručili su novinarske nagrade "Zlatni list Fruške gore 2012" urednici Radio Novog Sada Dragani Ratković i načelniku Odeljenja za odnose sa javnošću Pojkrajinskog zavoda za zaštitu prirode Oliveru Fojkaru.

Fruška gora je proglašena za nacionalni park 1960. godine, a prostire se na 25.500 hektara zemljišta kojim gazduje devet opština.

U tom nacionalnom parku živi 1.500 vrsta biljaka, 50 vrsta sisara i mnogobrojne vrste ptica, leptira, drugih insekata i gljiva.