Kipar u ponedeljak proglašava bankrot?

Reuter
Ukoliko ne pristane na zahtev Brisela, ostrvska zemlja bi već sutra mogla da ode u stečaj i postane prva država koja će biti izbačena iz evrozone i EU

BRISEL - Biti ili ne biti.
Kipar bi već sutra mogao da proglasi bankrot i tako postane prva država koja će biti izbačena iz evrozone, a možda i iz Evropske unije. Naime, do takvog scenarija će doći ukoliko ta zemlja konačno ne pristane na ultimatum EU i međunarodnih kreditora da uvede porez na štednju građana u bankama, a zauzvrat od njih dobije finansijsku pomoć u vrednosti od deset milijardi evra. Prezadužena ostrvska država duguje impresivnih 15,8 milijardi evra, koje nije u stanju da vrati.

Suočen s gnevom javnosti i jurišem na banke, kiparski parlament je ove nedelje odbio da prihvati finansijsku pomoć iz Brisela za izlazak iz dužničke krize uz obrazloženje da su uslovi neprihvatljivi. Šefovi država vlada EU zapravo su na samitu prošlog vikenda predložili da se Kipru uputi 10 milijardi evra, pod uslovom da ostalih 5,8, koliko je toj zemlji potrebno za oporavak, prikupi sama kiparska vlada, i to direktno sa štednih računa građana u tamošnjim bankama.

Prema tom predlogu, s računa na kojima ima preko 100.000 evra trebalo bi skinuti 9,9 odsto sredstava, dok bi onima koji raspolažu ušteđevinom ispod te granice bilo zakinuto 6,75 odsto. To je izazvalo paniku među štedišama, zbog čega su vlasti zatvorile banke i uputile delegaciju u Moskvu da traži spas od bankrota. Ona se u četvrtak vratila praznih ruku, a Nikozija je suočena s dilemom da li da prihvati evropski ultimatum ili da bude odsečena od evrozone.

Drugi scenario značio bi povratak na kiparsku funtu, s velikim rizikom da to odmah izazove hiperinflaciju i socijalne nemire. Međutim, do nezadovoljstva bi moglo da dođe i ako se zahtev prihvati, jer obični građani ne žele da im država otima deo novca za koji su smatrali da je njihov.Svetski mediji prenose da je način na koji je Kipar odbacio uslove EU izazvao dosta gneva širom zajednice i da se na različitim stranama već čuje kako ta mala južnoevropska država nije ni zaslužila članstvo u Uniji.
Reuter 

Porez od 25 odsto za bogataše?

Kiparski mediji navode da će njihovi poslanici, najverovatnije u nedelju, razmatrati uvođenje jednokratnog poreza od 25 odsto na depozite veće od 100.000 evra u najvećoj banci Kipra. Zauzvrat EU bi pristala da se manji bankovni računi u kiparskim bankama ne oporezuju.

Odložen samit EU – Japan

Kiparska kriza uticala je na odlaganje samita Evropske unije i Japana. Tokio je izrazio žaljenje zbog toga, ali su iz japanske vlade istakli da razumeju situaciju.
- Nadamo se da će biti uloženi napori u cilju stabilizacije evropskog finansijskog sistema - rekao je portparol ministarstva spoljnih poslova Japana.

Usvojili tri od osam zahteva Evropske unije

Parlament Kipra preksinoć je odobrio prve tri od osam mera vlade u nastojanju da se ispune uslovi koje je postavila Evropska unija za spasavanje kiparske privrede. Na hitnom zasedanju najpre je usvojen zakon o restrukturiranju banaka, kojim je predviđena podela banaka na dobre i loše, kako bi Kipar mogao da dobije međunarodni kredit i izbegne bankrot.