SNS spremna da izađe na liniju u BG
BEOGRAD - SNS smatra da su izbori najbolje rešenje u Beogradu kako bi se proverio legitimitet aktuelne vlasti i spremna je da "izađe na liniju", kaže Aleksandar Jovičić.
Šef odborničke grupe SNS u beogradskom parlamentu je rekao da SNS nije vodila razgovore o promeni vlasti u Beogradu, ali da to jeste tekuća tema unutar stranke koja će biti i na dnevnom redu predstojeće sednice Glavnog odbora, koja će biti održana do kraja marta.
"Stav Srpske napredne stranke je potpuno jasan, a to je da mi jesmo za promenu vlasti u Beogradu. Mi jesmo za legitimnu promenu vlasti i smatramo da su u ovom trenutku izbori najbolje rešenje u Beogradu da proverimo legitimitet koju predstavljaju da imaju DS i SPS", naveo je Jovičić i dodao da je DS "inertna oko bilo kakvih promena u gradu".
SNS je, kako je istakao, "spemna da izadje na liniju da se trka" i vidi ko će biti bolji i zato ne želi da "pravi velike pompe" oko te teme.
"Želimo da izađemo i da se odmerimo, da vidimo ko je bolji, ko ima bolje kadrove i rešenja za Beograd i ko može zaista da donese promene u glavnom gradu", podvukao je Jovičić, navodeći da pitanje promene vlasti u Beogradu nije samo pitanje za SNS nego i za ostale stranke koje su trenutno u koaliciji sa DS.
Pitanje za stranke iz aktuelne vlasti je, naveo je Jovičić, da li se slažu sa politikom koju vodi gradonačelnik Beograda Dragan Đilas i da li smatraju da su odrađene sve stvari za koje su se zalagali i koje su obećavali u izbornoj kampanji.
Jedna od stvari koje SNS zamera aktuelnoj vlasti je, prema rečima Jovičića, neracionalno trošenje sredstava Beogradjana, ali i funkcionisanje javnih preduzeća koja su, kako tvrdi, u velikim dugovima i njihovi minusi su u odnosu na 2008. godinu znatno uvećani.
Beograd danas, kako tvrdi Jovičić, duguje oko 900 miliona evra, a od toga 450 miliona evra duguju javna preduzeća. "Pitanje je zašto je to tako? Zašto su javna preduzeća koja su od vitalnog značaja za građane Beograda došla na rub egzistencijalnih problema da ne mogu da isplaćuju plate i da se one isplaćuju iz kredita. Smatramo da je to pogrešna politika i imamo rešenja kojima bi mogli da pokrenemo Beograd da bude ozbiljna evropska metropola", rekao je Jovičić.
SNS, kako je rekao, predlaže izmene Statuta glavnog grada kojima bi se obezbedila decentralizacija i opštinama vratile sve ingerencije koje su imale do 2008. godine.
Na taj način opštine bi se, smatraju u SNS, razvijale potpuno samostalno, imale bi autonomiju, mogle da privlače investicije i ne bi sve bilo centralizovano u Gradskoj upravi. Međutim, kako je rekao, o inertnosti DS govori i činjenica da se na izmenu Statuta čeka već nekoliko meseci, iako je inicijativu za izmenu tog akta potpisalo više od 100.000 građana.
Naprednjaci će u narednom periodu, rekao je Jovičić, predložiti uvođenje elektronske uprave u Beogradu kako bi bile transparentne sve javne nabavke koje su u procesu - ko se prijavio na tendere, po kojoj ceni, po kojim kriterijumima...
On je napomenuo i da SNS nije odustala od formiranja kancelarije za brze odgovore i da želi da stvori takav ambijent u gradu da investitori mogu i žele da dodju pošto je Beograd najatraktivnija lokacija u ovom delu Evrope. "Spremni smo da sa zaista odgovornim i obrazovanim ljudima udjemo u proces promena u Beogradu", zaključio je Jovičić.