Kako preživeti promenu vremena
Žiga vas koleno, boli vas glava, vrti vam se u glavi... Vreme je krivo za sve!
Nagle promene vremena često su veliki stres za organizam, a svaki čovek ih drugačije doživljava. Najugroženiji su hronični bolesnici, ali i oni koji nemaju zdravstvenih tegoba mogu mučno reagovati na nagli pad temperature i promenu atmosferskog pritiska i da se osećaju malaksalo i pospano.
Kako biste lakše podneli vremenske oscilacije, neophodno je da tih dana u organizam unosite dovoljno tečnosti i da vaša ishrana bude što laganija, odnosno da se zasniva na vitaminima. Ishranu bi trebalo obogatiti i žitaricama i ribom, a nakon ručka preporučuje se čaša crnog vina.
Savetuje se i umerena fizička aktivnost.
Hronični bolesnici trebalo bi da se pridržavaju saveta lekara i da redovno uzimaju terapiju.
S obzirom na to da se meteoropatske reakcije javljaju četiri do 48 sati pre same promene vremena, organizmu je za prilagođavanje potrebno dva do četiri dana kako bi se na njih navikao.
Onima čije se psihofizičko stanje bitno pogoršava zbog uticaja vremena, stručnjaci savetuju da prate bioprognozu i da izbegavaju donošenje važnijih odluka tih dana. U slučaju poremećaja sna, pred odlazak na spavanje ne bi trebalo obilno jesti, a savetuje se da se uveče popije šolja čaja od kamilice ili valerijane.
Najvažnije je da shvatite kako je nagla promena vremena prolazna. Družite se s onima koji će vam popraviti raspoloženje i bavite se prijatnim aktivnostima. I ne zaboravite da se naoružate optimizmom!