Bernd Borhart

Šef Euleksa: Pružam ruku za bolju saradnju

Foto: Tanjug
U prvu posetu Beogradu sam došao kako bi, kroz razgovore sa srpskim zvaničnicima osigurao produbljivanje saradnje, naveo je Borhart

BEOGRAD - Šef Euleksa Bernd Borhart rekao je danas da je u prvu posetu Beogradu došao kako bi kroz razgovore sa srpskim zvaničnicima osigurao produbljivanje saradnje i da se nada da će u novoj rundi dijaloga Beograda i Prištine biti postignut sporazum.

Borhart, koji je na dužnost šefa Misije EU na Kosovu stupio u februaru, razgovarao je sa predsednikom Srbije Tomislavom Nikolićem, a juče se u Vladi Srbije sastao sa premijerom Ivicom Dačićem, sa kojim je, prema njegovoj oceni, razgovor bio konstruktivan, nakon čega je, kako kaže, otišao sa utiskom da je njegov sagovornik zaista zaintersovan za saradnju sa Euleksom.

Na pitanje šta će danas na sastanku sa Nikolićem biti njegova glavna poruka, Borhart je rekao da je došao da pruži ruku u cilju bolje saradnje i da će to reći svima. O ulozi Misije Euleksa u sprovođenje budućih dogovora između Beograda i Prištine Borhart kaže da je prerano govoriti, jer bi to u ovom trenutku bile samo spekulacije, a da sve zavisi od narednog sastanka u Briselu, na kojem očekuje da bude postignut sporazum.
"To bi doprinelo i napretku Srbije na njenom putu ka EU", smatra Borhart.

On je ocenio da timovi na administrativnim prelazima, a u okviru sporazuma o intergisanom upravljanju, "generalno gledano rade dobro", uz, kako je rekao, neke stvari koje na dnevnom nivou treba rešavati. Komentarišući pojačano prisustvo Euleksa i kosovske policije na severu Kosova i nameru da Misija aktivnije učestvuje u rešavanju problema, Borhart je podsetio da su u martu počele pojačane patrole, odnosno provere automobila, a potom i sumnjivih osoba i konstatovao da je to ne samo zaustavilo bombaške napade u severnom delu Mitrovice već i znatno smanjilo nivo kriminala.
Foto: Tanjug


"Nameravamo da nastavimo sa tim naporima koliko god je to moguće, imajući u vidu ograničeno ljudstvo. Naš dosadšnji rad imao je više efekat odvraćanja. Ono što želimo jeste da zajedno sa kosovskom policijom i Kforom zaustavimo one koji su optuženi za krivična dela. Za to nam je potrebna saradnja stanovništva - da daju izjave kao svedoci, da nas obaveštavaju o tome šta znaju o prestupnicima. Mi želimo da oni budi kažnjeni", rekao je Borhart.

Napredak po pitanju slobode kretanja ograničen je, kako kaže, barikadama koje postoje na severu, jer, objašnjava, kada ljudi iz kosovske carine krenu na prelaze oni često budu zaustavljeni, a to
nije u skladu sa postignutim sporazumom. To, po njegovim rečima, mora da se promeni, mada, dodaje,situacija je kmplikovana i kad je reč o registarskim tablicama i osiguranju.

Prethodne godine pojačani su napori u borbi protiv organizovamog kriminala, ocenio je Borhart, uz napomenu da je za istragu potrebno vreme, te da u ovom trenutku Euleks podiže sve više optužnica, ima sve više presuda, zbog čega je on lično zadovoljan.

"Samo ove godine 12 osoba je proglašeno krivim zbog optužbi za korupciju, što je prilično dobra brojka, a u pitanju su slučajevi korupcije na visokom nivou", istakao je.

Na opasku da je pre stupanja na dužnost bio kritičar rada Euleksa, Borhart kaže da nikada nije javno iznosio mišljenje o Misiji EU, a da je njegov raniji kritičan stav bio zasnovan na onome što je pročitao u medijima.
"Ali kada sam se pripremao za dužnost šefa Euleksa ušao sam u detalje i saznao da se rad Euleksa znatno poboljšao", dodao je Borhart.

On kao primer navodi oblast specijalnog tužilaštva i ističe da je 2009. bilo deset optužnica, a prošle 45, što je, kako je ocenio, značajan napredak, te da isto važi i za presude.

"Druga važna oblast je pitanje imovine - postoji 40.000 spornih predmeta vezanih za to pitanje, pri čemu je uglavnom reč o Srbima. Više od 30.000 je već rešeno. Radimo i dalje na tome", dodao je Borhart.
Foto: Tanjug


Prema njegovim rečima, dosta je urađeno i kako bi se porodicama žrtava sukoba na Kosovu predali posmrtni ostaci članova porodice. Na pitanje šta će biti sa Misijom posle juna 2014. godine do kada je sa prištinskim vlastima dogovoreno da Euleks funkcioniše na Kosovu, on kaže da je diskusija o tome tek počela, da postoji stanovište da će neka vrsta misije biti potrebna i posle tog roka, ali da to svakako mora biti dogovoreno sa Prištinom, Briselom i svim članicama EU, zbog čega nije želeo da spekuliše o ishodu.

Istragu o ilegalnoj trgovini ljudskim organima Borhart smatra "veoma osetljivom", zbog čega nije želeo da govori o detaljima, ali je istakao da se aktivnosti na tome pojačavaju, da je angažovano dodatno osoblje, što, kako je rekao, u trenucima kada se smanjuju budžeti dosta govori o tome koliko je ta istraga važna za Euleks.

Borhart je na Kosovu bio i 1999. godine kao zamenik šefa Verifikacione misije OEBS, a na pitanje koliko se Kosovo promenilo otada kaže:
"Ima izuzetno mnogo promena, to važi i za Beograd i celi Zapadni Balkan, koji se menja velikom brizinom. Dinamika je očigledna", rekao je on.

Borhart je i član savetodavnog odbora fondacije NEHEMIA, koja se bavi "humanitarnim i duhovnim" radom - pomaže deci u Nemačkoj, a već 20 godina funkcioniše i u Albaniji.
"Kada sam došao 2006. u Albaniju (kao ambasador) sreo sam njih. Oni rade dobro na planu školstva i obrazovanja kao i podrške siromašnima, Romima, hendikepiranima. To je najbolji način da se predstave hrišćanski stavovi koji su i moji stavovi i zato sam odlučio da ih podržim i posle odlaska iz Albanije", zaključio Borhart.