Politika

Hag odbio Nikolića: Srbi ne mogu da izdržavaju kazne u Srbiji

Veliki je problem što se naši osuđenici šalju u zatvore širom Evrope, od Litvanije do Engleske, gde neretko preživljavaju torturu, navodi Oliver Antić, savetnik predsednika

BEOGRAD - Srpski državni vrh bio je spreman da odustane od debate u Generalnoj skupštini UN o Haškom tribunalu da je ovaj sud pristao da osuđenici srpske nacionalnosti kazne izdržavaju u našoj zemlji! Ovaj predlog Beograda, međutim, nije prošao i zbog toga će, kako je i planirano, predsednik Tomislav Nikolić prvi govoriti na Ist Riveru, 10. aprila.

Govoreći o debati u UN, Nikolić je poručio da je pokušao da nađe drugačije rešenje, ali nije uspeo, i da zato, nažalost, ide u Njujork. To rešenje je, kako saznajemo, bilo upravo služenje kazne haških optuženika u Srbiji.

Prof. Oliver Antić, savetnik srpskog predsednika, potvrdio je da je veliki problem što se naši osuđenici šalju u zatvore širom Evrope, od Litvanije do Engleske, gde neretko preživljavaju torturu, a i teže se resocijalizuju jer su daleko od porodice i prijatelja:

"Ideja predsednika bila je da se kazne izdržavaju u Srbiji, pod nadzorom Ujedinjenih nacija, ali je to naišlo na prepreke u Tribunalu. Da je ovo rešenje prihvaćeno, mi bismo odustali od učešća u debati u GS, ili na tu raspravu ne bi išao državnik tako visokog ranga kao što je predsednik", kaže Antić.

On još dodaje da se za debatu do sada prijavilo mnogo zemalja, pogotovo iz Afrike, a da se očekuju i nastupi ključnih članica Saveta bezbednosti - Rusije, Kine, Francuske, Velike Britanije i SAD.

Prvi govornik biće Nikolić, a uvodne reči imaće generalni sekretar UN Ban Ki Mun i predsednik GS Vuk Jeremić, koji je i zakazao debatu prošle godine posle donošenja oslobađajuće presude za hrvatske generale Antu Gotovinu i Mladena Markača.

U prepodnevnom delu govoriće predstavnici država članica UN i visoki predstavnici sudova. U popodnevnom delu biće dva panela pod nazivom: ”Pravda” i ”Pomirenje”. Na njima će i publika moći da postavlja pitanja, a učesnici će biti istoričari, predstavnici udruženja žrtava, visoki bivši funkcioneri Tribunala. Poziv je upućen Međunarodnom krivičnom sudu, kao i sudovima za bivšu Jugoslaviju i Ruandu.

Do sada se javno oglasio samo predsednik Haškog tribunala Teodor Meron, koji je odbio poziv da učestvuje u debati na temu ”Uloga međunarodne krivične pravde u procesu pomirenja”.

Hoće li BiH i Hrvatska biti za govornicom GS tog dana, još nije poznato.