BEOGRAD - Pomoćnik ministra pravde Srbije Slavoljub Carić izjavio je danas da će se država na adekvatan način pozabaviti slučajevima nestalih beba u porodilištima i da treba pooštriti krivično zakonodavstvo u toj oblasti.
Povodom presude Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu da Srbija obezbedi naknadu roditeljima koji su pre više decenija izgubili navodno preminulu decu posle porođaja, ako se ustanovi da je bila reč o trgovini decom, Carić je rekao da u tom sudu verovatno ima oko 100 takvih tužbi.
Sud je juče u slučaju "Zorica Jovanović protiv Srbije" ustanovio da, iako je procedura u bolnicima prilikom smrti novorođenčeta poboljšana, ništa nije urađeno da se ispravi nepravda prema roditeljima iz prošlosti. Slučaj je pokrenula Zorica Jovanović, čija je zdravo rođena beba navodno preminula 1983. u državnoj bolnici u Ćupriji.
Carić je novinarima u Skupštini Srbije rekao da je Srbija po jučerašnjoj presudi Evropskog suda za ljudska prava u slučaju Jovanović u obavezi da donese mehanizme u cilju ispitivanja nerasvetljenih slučajeva nestanaka beba u porodilištima i da će te mahanizme oceniti Komitet ministara Saveta Evrope. On je kazao da u sudu u Strazburu verovatno ima oko 100 predstavki tih slučajeva i da će oni biti razmatrani kad Srbija uspostavi sve mehanizame koji su naloženi.
"To znači da ako Komitet ministara Saveta Evrope bude ocenio da su mere, odnosno doneti mehanizmi adekvatni, ti slučajevi će preći na domaći teren. Država će se na adekvatan način pozabaviti tim slučajevima", kazao je Carić. Ti mehanizmi moraju biti uspostavljeni godinu dana od pravosnažnosti jučerašnje presude u slučaju Jovanović.
Carić je naveo da mu nije trenutno poznato u kojoj fazi su ti slučajevi u Srbiji i istakao da bi trebalo da se pooštri krivično zakonodavstvo za slučajeve nestanka beba. Upitan da li je sud u Strazburu naložio da se u Srbiji formira nezavisna agencija koja bi se bavila tim problemom, Carić je kazao da Srbija može da izabere mehanizam kojim će rasvetliti te slučajeve, a da će adekvatnost donetih mera oceniti Komitet ministara Saveta Evrope.
Sud u Strazburu je juče utvrdio da je u slučaju Jovanović povređeno pravo na poštovanje porodičnog života, jer nije rasvetljen slučaj nestanka bebe, naveo je Carić i dodao da je slobodna procena suda da se za nadoknadu štete isplati 10.000 evra.
"Poenta nije u plaćanju naplate, mada to može da proističe iz presude Strazbura. Termin 'ridres' mene više asocira na neku novčanu naknadu, a ne na ustanovljenje svih okolnosti slučajeva", kazao je Carić.
On je dodao da je sud u Strazburu imao u vidu činjenicu da je država Srbija ipak preduzela neke korake u tom pravcu i da je donet zakon o evidenciji u oblasti zdravstva.
beta
Carić: Pred sudom u Strazburu još 100 tužbi za krađu beba
Objavljeno
27.03.2013. 15:55h
→ 11.03.2017. 19:16h
U Skupštini Srbije rekao da je Srbija po jučerašnjoj presudi Evropskog suda za ljudska prava u slučaju Jovanović u obavezi da donese mehanizme u cilju ispitivanja nerasvetljenih slučajeva nestanaka beba