METAK U KOVERTI: Pretnja sudiji koji vodi istragu protiv Sarkozija
PARIZ - Francuski sudija koji vodi istragu o navodima da je bilo korupcije tokom izborne kampanje bivšeg francuskog predsednika Nikole Sarkozije 2007. dobio je metak u koverti i pretnje smrću.
Pismo je upućenom sudiji Žanu Mišelu Žantiju, najpoznatijem od trojice sudija koji vode istragu o navodima da je Sarkozi primio nezakonite donacije tokom izborne kampanje 2007. od najbogatije žene Francuske, naslednice kompanije "L'Oreal" Liliane Betankur (90).
U pretećem pismu sudiji se nalazio i metak, navedeno je na sajtu sindikata sudija SM.
Jedan od Žantijevih kolega rekao je da je u pismo bilo pretnji smrću koje su upućene i drugim sudijama. Policija ceo slučaj istražuje.
Sindikat sudija je optužio najbliže krugove oko Sarkozija da su uputili uvredljive izjave sa ciljem da ugroze rad sudstva. U tom smislu, sindikat podseća da je lični Sarkozijev advokat doveo u pitanje Žantijevu nepristranost u intervjuu koji je dao u nedelju list "Žurnal du dimanš".
Sudija Žantij je u junu prošle godine stao iza kolumne koju je potpisalo desetak pravnih stručnjaka za "Mond" u kome su Sarkozija i njegovog prethodnika Žaka Širaka optužili da "žele da zaštite korupciju".
Prema rečima Sarkozijevog advokata, Žantij je pet dana od potpisivanja kolumne zatražio od policije da pretraži Sarkozijev stan i kancelariju, kao i kuću njegovog sekretara.
Sarkozi je u prvoj reakciji na pokretanje istrage rekao da su optužbe "nepravedne i neosnovane".
"Želim da istaknem da ni u jednom trenutku svog javnog života nisam izneverio dužnosti svog položaja", napisao je Sarkozi na svojoj Fejsbuk stranici, ističući da će svu energiju usmeriti na odbranu svog integriteta i poštenja.
Sarkozijevi advokati najavili su da će se žaliti na odluku o pokretanju istrage protiv njega, koja bi mogla da spreči njegove napore da se vrati na političku scenu.
Istražitelji sumnjaju da je čak četiri miliona evra bogate Francuskinje došlo do Sarkozijeve partije UMP, koja je u vreme izborne kampanje 2007. godine bila na vlasti.
Prema francuskom zakonu, donacije za političke stranke mogu da iznose najviše 7.500 evra godišnje po osobi, a samo 150 evra se može dati u gotovom novcu.