Dačić: Papir iz Brisela je apsolutno besmislen

Marina Lopičić
Premijer Srbije Ivica Dačić negirao je u republičkom parlamentu da je srpskoj delegaciji u Briselu ponuđen papir o kojem spekuliše javnost

BEOGRAD - U Skupštini Srbije u toku je sednica na kojoj poslanici propituju članove vlade, a prema očekivanjima dominiraće tema Kosova i Metohije i dijaloga sa Prištinom uoči nove runde zakazane za 2. april u Briselu.

Premijer Srbije Ivica Dačić negirao je u republičkom parlamentu da je srpskoj delegaciji u Briselu ponuđen papir o kojem spekuliše javnost.

“Taj papir i ne postoji u formalno-pravnom smislu, to je jedan pokušaj da se rezimira šta je dogovoreno. Taj papir je apsolutno besmislen, ne sadrži sustinske stvari. To je jedan podkušaj da se dogovorimo bar oko nekih okvira”, naveo je Dačić.

Premijer je naglasio da srpski pregovarači nemaju nikakvih razloga da kriju sve ono što se od njih traži I poručio da “nikakvih tajnih papira neće biti, niti tajnih obaveza koje će biti preuzete”.

Dačić je tako odgovorio na pitanje poslanika DS I nekadašnjeg ministra za Kosovo I Metohiju Gorana Bogdanovića šta se nudi u briselskom papiru koji je ponuđen srpskoj strani.

“Ono što piše je manje od onoga što nam je Ahtisari nudio. Da li je taj papir verodostojan, da li vam je ponuđen I da li postoji jasan plan I strategija u slučaju neuspeha pregovora”, upitao je Bogdanović, koga je interesovalo I da li je u Briselu bilo reči o struji I telekomunikacijama I šta je sa razmenom oficira za vezu.

Dačić mu je uzvratio:

“U vama se bori neko ko bi hteo da nešto kriitikuje, a onda na kraju kazete svi znamo šta nas čeka ako ne prihvatimo... Šta onda predlažete, da prihvatimo? Lako je o tome pričati iz poslaničke klupe. Ja tamo ne razgovaram sa Tačijem, već sa skoro celim svetom”.

Dačić je precizirao I da je on tražio da se pitanje struje I telekomunikacija stavi na dnevni red, ali da niko ne pokreće ta pitanja, kao I da je dogovorena razmena oficira za vezu, a da se to, kao I formiranje Fonda za razvoj severa Kosova, još uvek nije desilo.

Premijer Ivica Dačić kaže da je najvažnije pitanje u dijalogu sa Prištinom čime će se baviti Zajednica srpskih opština.

"Ovo je kompleksno pitanje i ključne tačke u dijalogu se vode oko toga. Vi ste pitali kada će se raspravlajti u parlamentu o pregovorima u Briselu, ja sam informisao sve građane i nisam sakrio nijedan detalj o onome šta se razgovaralo", rekao je Dačić.

Premijer Srbije se takođe iznenadio što poslanici DS insistiraju na izborima.

“Ne znam što se vi radujete izborima! Dobro, svako ima pravo da se raduje I da se plaši. Pošto se nikada nisam ni radovao, ni plašio, tako sam I prolazio, a oni koji su drugačije procenjivali, tako su I prošli na izborima”, naveo je Dačić.

On je naglasio da izbore ne treba potcenjivati I precenjivati I da je pominjanje izbora u momentu kada se rešava ključno nacionalno pitanje neodgovorno I neozbiljno.

Dačić izajavio da ne vidi razlog za vanredne parlamentarne izbore, jer kako kaže, zašto bi se išlo na parlamentarne, a ne i na predsedničke izbore. Dačić je rekao da neće biti izbora bez obzira na ishod dijalog u Briselu 2. aprila.

"Ne vidim zašto bi se išlo i ako se postigne i ako se ne postogne dogovor, a naročito ne zašto bi se išlo na palrmaentrne a ne i na predsedničke izbore", rekao je Dačić.

On je podsetio da je predsednik Srbije Tomislav Nikolić predložio da on vodi dijalog i zato odgovornost snose svi. Na izbore idemo samo kada postojie problemi iz kojih nema izlaza, poručio je on lideru LDP Čedomirju Jovanoviću, odgovarajući na pitanje da li će biti izbora nakon briselskih razgovora.

Direktna posledica bojkota popisa stanovništva od strane Albanaca na jugu Srbije jeste smanjenje određenih finansijskih sredstava za rad Nacionalnog saveta albanske nacionalne manjine, izjavio je premijer Dačić.
Odgovarajući na kritike poslanika Rize Halimija o smanjenju sredstava za rad tog tela, premijer je na početku sednice na kome sa članovima vlade odgovara na poslanička pitanja poručio da je cilj Srbije da se nastavi proces integracija Albanaca u državu i društvo i da učestvuju u svim institucijama.


Novi pregovori o Kosovu slabe pregovaračku poziciju

Premijer Srbije Ivica Dačić izjavio je danas da Srbija sa svakim novim pregovorima o Kosovu ima slabiju pregovaračku poziciju i da se zbog protivljenja Prištine da zajednica srpskih opština dobije izvršna ovlašćenja postavlja pitanje da li će ta institucija Srba u pokrajini uopšte biti osnovana. Dačić je novinarima u parlamentu rekao da se na Kosovu danas ne primenjuje čak ni plan Martija Ahtisarija u vezi sa pravima Srba i da bi se i za njega trebalo boriti.

"Srbija je spremna na dogovor, to nije sporno, ali Srbi na Kosovu i Metohiji treba da imaju zajednicu sa ovlašćenjima koja neće biti protokolarnog tipa", rekao je Dačić na pitanje poslanika Srpskog pokreta obnove o pregovorima u Briselu. Premijer je rekao da Priština nema kontrolu nad severom Kosova i da Srbija ne želi da se to pitanje rešava u skladu sa kosovskim zakonima već smatra da je potreban poseban politički dogovor. "Potreban je poseban politički dogovor i plan za rešenje problema, nisam čuo da se nijednom drugom regijom kao što je sever (Kosova) bavi čitava međunarodna zajednica", rekao je Dačić.

Dačić: U dubokoj smo ekonomskoj krizi

Premijer Srbije Ivica Dačić izjavio je danas da je Srbija u dubokoj ekonomskoj krizi i da iz nje ne može da se izvuče sitnim koracima, već snažim ekonomskim razvojem.

"Duboko smo u krizi i zaostail smo u nekim segmentima u odnosu na zemlje u regionu", kazao je Dačić odgovarajući na poslanička pitanja u parlamentu. On je istakoa da mere za povećanje nataliteta i otvaranje novih radnih mesta moraju moraju da budu razmatrane i analizirane i u trenutku velike ekonomske krize. Temu o merama za povećanje nataliteta pokrenuo je poslanik Dragan Marković Palma, koga je zanimalo i to na koji način će vlada pomoći domaćim proizvođačima i otvarati nova radna mesta. Dačić je istakao da je sadašnji nivo industrijske proizvodnje predstavlja 40 odsto onoga što što je postojalo 1989. godine.

"Ekonomisti predviđaju ekonomski rast od dva odsto ali to ne znači veliki pomak građanima koji imaju najniže plate u regionu", kazao je Dačić i konstatovao da moraju da se razmotre mogiućnosti za privlačenje stanih investitora. Ministar spoljne i unutrašnje trgovine Rasim Ljajić poručio je da vlada treba da pomogne i podrži domaće proizvođače, ali u procesu evropskih integracija i pristupanja Svetskoj trgovinskoj organizaciji ne sme da donosi propise koji bi se tumačili kao favorizovanje domaćih proizvođača. "Treba da na svaki način pomognemo domaću prozvodnju, ali se moramo pridržavati određenih pravila, koje važe za sve", kazao je Ljajić.