Kikinđani umesto u biblioteci čitaju u butiku!

RTS
Krov Narodne biblioteke prokišnjava i ugrožava bezbednost korisnika i radnika, pa je nekoliko odeljenja preseljeno u bivši butik

KIKINDA - Umesto u Narodnu biblioteku "Jovan Popović", Kikinđani u čitaonicu odlaze u butik, jer je zgrada biblioteke u izuzetno lošem stanju.

Krov prokišnjava i ugrožava bezbednost korisnika i radnika, pa je nekoliko odeljenja preseljeno u bivši butik, a novac za popravku plafona, nikako da stigne.

Zbog bezbednosti korisnika i radnika Narodne biblioteke "Jovan Popović" u Kikindi, nekoliko odeljenja ove ustanove je iseljeno u bivši butik.

Zgrada biblioteke je u izuzetno lošem stanju. Objekat prokišnjava i otpadaju delovi plafona, a novac za sanaciju plafona, nikako da stigne.

U novoj čitaonici, Kikinđanima je dostupna samo dnevna štampa. Ukoliko požele da prouče literaturu, koja po pravilu ne može da se iznese iz biblioteke, moraju to najaviti dan ranije, kako bi zaposleni knjigu iz matične zgrade, doneli u ovaj lokal.

Isto se tako šetaju i zaposleni koji rade na odeljenju za obradu, jer se i ono nalazi u lokalu.

"Naravno da je mnogo lepše u staroj biblioteci na koju sam navikao još kao dete. Sva ta arhitektura spoljan i unutrašnja pa i veliki količina knjiga prosto tera da voli i više misli", kaže Pera Jančić, član Narodne biblioteke

I u samoj zgradi biblioteke su pojedina odeljenja spojena.

"Sve to kad pogleda, u svim uslovima čovek može da se snađe, ali to prosto nije normalno za ustanovu ovog ranga, za jednu od biblioteka koja je ušla u izbor deset najstarijih ustanova kulutre u zemlji", kaže direktorka Narodne biblioteke "Jovan Popović" Radmila Perović.

U rekonstrukciju, koja još uvek traje, lokalna samoupra je za četiri godine uložila oko 15 miliona dinara

Miloš Latinović, zamenik predsednika opštine Kikinda kaže da kada je rekonstruisan krov, onda se pokazalo da treba hitno raditi i fasadu, jer je, kako kaže, fasada specifična koja pravi problem odvodu kišnice i, dodaje, da su odmah krenuli da saniraju i fasadu.

Bibliotekari su novac za hitnu sanaciju čitaonice zatražili i od resornog pokrajinskog sekretarijata i od ministarstva.

Direktorka Radmila Perović kaže da je u ministarstvu dobila odgovor da moraju da poštuju proceduru, što je jedna, kako kaže, vrlo simpatična formulacija.

"Ako padne plafon na nekog eventualno i onda, pošto sam ja odgovorno lice, u tom slučaju odgovaram. Moram tom nekom ko je povređen da kažem "izvini, ali mi sad moramo da ispoštujemo proceduru". Prosto ne mogu da verujem da ne postoji način da se nešto hitno uradi", kaže ona.

Zgrada biblioteke je jedna od najstarijih i najlepših u gradu i pod zaštitom je države.

http://www.youtube.com/watch?v=YD8AGoXiLF0