PEKING - Cenzurisali sliku da se ne bi blamirali.
Prva dama Kine Peng Lijuen, popularna pevačica, koju su svetski mediji nedavno proglasili novom zvezdom diplomatije, pevala je vojnicima nakon maskra na trgu Tjenanmen u Pekingu 1989. Fotografija na kojoj Peng u uniformi peva trupama koje su studentski demokratski protest ugušile u krvi, pobivši više od 2.500 ljudi, pojavila se na kineskim društvenim mrežama, ali je ubrzo skinuta, verovatno da se supruga novog predsednika Si Đipinga ne bi dalje brukala.
Opet se pojavila
Slika, koja se prošle nedelje pojavila najpre na Tviteru, zapravo je snimak zadnje strane vojnog magazina iz 1989. Prvi ju je pre nekoliko godina na svom blogu objavio kineski novinar Sun Li, koji je fotografisao stranu telefonom. On kaže da je tada brzo izbrisao sliku i da ne zna kako se ona pojavila posle toliko godina.
Ipak, kineske vlasti su toliko brzo cenzurisale fotografiju prve dame da o njoj nije uspela čak ni da se povede diskusija. Ono malo komentara koji su ostavljeni takođe su izbrisani.
Inače, Peng, koja sada ima čin major-generala u kineskoj vojsci, pristupila je armiji kad je imala 18 godina, a pevačku karijeru započela je upravo TV spotovima s vojnicima. Takođe, 2007. učestvovala je u mjuziklu u kojem je pevala odu vojsci koja je zauzela Tibet 1959.
Džozef Čeng, politikolog sa univerziteta u Hongkongu, kaže da fotografija verovatno ima veći negativan odjek u svetu nego u samoj Kini.
Dobila naređenje
- Fotografija vezana za najveći masakr u 20. veku verovatno će potegnuti pitanje koliko novi predsednik Si Điping zaista želi reforme, koje je najavio - naveo je Čeng.
S druge strane, u Kini, oni koji se sećaju masakra na Tjenanmenu znaju da je Peng Lijuen verovatno morala da izađe pred vojnike i zapeva jer je i sama bila pripadnik armije, a njen suprug već je bio u Komunističkoj partiji. Stoga, njena popularnost u zemlji nije ugrožena.
(I. D.)