APRILILILI: Dan šale, a nikom nije do smeha

Mislim da ljudima baš nije više do neke šale i da je veći deo stanovništva zahvatila jedna vrsta brige o tome kako da prežive, rekao je psiholog Žarko Trebješanin

BEOGRAD - Svetski dan šale - 1.april obeležava se danas. Svi su saglasni u oceni da nam je smeh potreban ali i da se, nažalost, malo se smejemo.

U mnogim društvima, ljudi koriste 1. april da se zabave, zasmeju svoje prijatelje ili ih nasamare, uz potom neizbežno "aprililili".

"Mislim da ljudima baš nije više do neke šale i da je veći deo stanovništva zahvatila jedna vrsta brige o tome kako da prežive", rekao je psiholog Žarko Trebješanin. Ocenjujući da nam je potreban smeh, on je istakao da ne veruje da će na Svetski dan šale biti previše šala.

"I te kako nam je potreban smeh, ali onaj zdrav, koji bi bio izraz neke vitalnosti i duha koji preživljava i uprkos teškoćama, ali bojim se da nema dovoljno energije za to", smatra Trebješanin.

Sociolog Ratko Božović kaže da nije dobro nesmejati se, ali da se boji da se malo smejemo. "Ta naša namrgođena lica, ta naša prevelika ozbiljnost i zabrinutost, to što se na našim licima ispisuju nevolja, teskoba i stres, nije dobro", rekao je Božović.

Istorijat zbijanja šala baš 1. aprila nije sasvim poznata, a mnogi su skloni tumačenjima da se ovaj svojevrsni "narodni praznik" pojavio krajem srednjeg veka u Evropi kao "Dan svih luda", koji je bio opštenarodno veselje.

Postoje mišljenja da koreni tog "praznika" dosežu do starog Rima, poznatog i po tome što su tamošnji žitelji umeli da se dobro zabavljaju smišljajući različite šale.

Prema nekim tumačenjima, taj običaj pojavio se u 16. veku u Francuskoj, oko 1564. godine, a za onog ko je nasamaren imali su običaj da kažu da je dobio "aprilsku ribu". Englezi misle da je dan šale preuzet sa Istoka, a 1. april zovu "Danom svih glupaka".