Plućna kandidijaza je veoma opasna bolest koja se retko javlja, uglavnom kod osoba s izrazito oslabl

Gljivice mogu uništiti respiratorni sistem

Simptomi bolesti su snažan osećaj nedostatka vazduha, jak kašalj i temperatura, koja ne može da se snizi ni primenom odgovarajuće terapije

Da li ste znali da u ljudskom organizmu živi određen broj mikroorganizama koji, ukoliko ne pređu dozvoljenu granicu, imaju veoma veliki značaj za nas? Oni ne mogu da nam štete, već upravo suprotno, omogućavaju našem telu da radi normalno. Međutim, u određenim situacijama oni mogu postati patogeni, zbog čega se nazivaju oportunistički mikroorganizmi. Jedan takav stanovnik usne duplje jeste gljivica Candida albicanas, u narodu poznata samo kao kandida, koja može izazvati brojne infekcije - od površne kandidijaze kože i sluzokože do težih oblika oboljenja, poput sistemske kandidijaze i kandidijaze pluća. Zbog toga je Dr Kurir istraživao na koji način ona može da se od jednog mirnog stanovnika našeg organizma pretvori u opasnog neprijatelja i kako se sve manifestuje.

Dr Branislava Milenković, vanredna profesorka Medicinskog fakulteta i načelnica Prvog odeljenja Klinike za pulmologiju KCS, rekla je da su bolesti izazvane kandidom veoma retke, ali da kada se jave, mogu biti veoma teške.

- Takva oboljenja se leče nedeljama, a smrtni ishod je moguć kod 30 do 40 odsto obolelih osoba. Gljivica Candida albicans može izazvati brojne kliničke sindrome, čija manifestacija zavisi od imuniteta obolele osobe, a kandidijaza disajnog sistema javlja se kod pacijenata kod kojih je on znatno oštećen - kaze dr Milenković.

Prema njenim rečima, zapaljenje pluća uzrokovano kandidom smatra se najtežim oblikom bolesti, a ona se manifestuje snažnim osećajem nedostatka vazduha i kašljem.

- Na postojanje plućne kandidijaze treba posumnjati kod osoba koje imaju malignu bolest, kao i kod onih koji imaju povišenu telesnu temperaturu i pored primenjene terapije. Takođe, dugotrajno smanjenje broja belih krvnih zrnaca, koja učestvuju u odbrani organizma od infekcija bakterijama i gljivicama, može navesti lekara da posumnja na postojanje kandidijaze - objasnila je doktorka.

Ona je istakla da dijagnoza tog teškog oboljenja može da se postavi ukoliko se na rendgenskom snimku pluća uoče senke, zatim na osnovu nalaza gljivica u kulturi iskašljanog šlajma i nalazom gljivica u tkivu pluća koje se dobija biopsijom. Inače, ta retka bolest leči se lekovima koji deluju na gljivice, a koji se nazivaju fungicidi.

Faktori rizika za kandidijazu

- transplantacija koštane srži
- transplantacija organa (bubreg, jetra, pluća)
- maligne bolesti krvi i limfnih žlezda
- karcinomi
- primena citostatika ili zračenja
- produženo lečenje u bolnici
- povreda ili operacija
- akutno i hronično popuštanje bubrega
- mehanička ventilacija (respirator) duže od tri dana

Vrste kandidijaze disajnih organa

- Kandidijaza grla: retko oboljenje, a može se javiti kod bolesnika koji imaju maligne bolesti ili bolesti krvi. Ispoljava se suvoćom grla i promuklošću
- Kandidijaza dušnika i bronhija: javlja se kod osoba s izuzetno slabim imunitetom, na primer, kod onih koji imaju sidu. Ispoljava se povišenom temperaturom, produktivnim kašljem i osećajem nedostatka vazduha
- Zapaljenje pluća uzrokovano kandidom: smatra se najtežim oblikom kandidijaze. Od tegoba su prisutni progresivni osećaj nedostatka vazduha i kašalj