Bela rada ili krasuljak od davnina je poznata u narodnoj medicini

Čudesni cvetić iz prirode

Napici pripremljeni od ove biljke mogu da se koriste za čišćenje organizma, lečenje iscrpljenosti, oboljenja disajnih organa, smanjenje tegoba kod upaljenih rana, ali i za ublažavanje simptoma bolesti jetre i bubrega

Sigurno vam se barem jednom u životu dogodilo da ste ubrali belu radu, kidali njene nežne latice i brojali “voli me, ne voli me...”, dok ih ne otkinete sve. U tim trenucima verovatno niste razmišljali o tome kakve lekovite funkcije ona može da ima za naše telo, jer je samo jedan od mnogih poljskih cvetića koji s proleća išaraju livade. Međutim, ona je upravo to - čudesno blago iz prirode koje može biti od višestruke koristi za naše zdravlje, a upravo u ovom periodu godine počinje njena sezona.

Bela rada, tratinčica, krasuljak, gusja ružica, katarinčica ili margetica, kako se sve ovaj cvet naziva, od davnina je zastupljena u narodnoj medicini za čišćenje organizma, lečenje iscrpljenosti i krvnih bolesti. Pominje se i u nordijskoj mitologiji, gde je posvećena Ostari, boginji proleća.

Ovaj cvet idealan je za prolećno čišćenje organizma od toksina, a u tu svrhu najbolje je piti sveži sok od njega. Sok uvek treba pripremiti od sveže biljke, a konzumirati dnevno jednu do tri pune kašike s pola čaše vode. Pomešan s medom, takav napitak idealan je kućni lek za oboljenja disajnih organa. Takođe, idealan je za ublažavanje tegoba kod upaljenih rana, a rešava i probleme s kožom poput opekotina i edema.

Čaj od bele rade koristi se za lečenje bronhitisa i bolova u grudima, zapaljenja creva i želuca, a ublažava i simptome bolesti jetre i bubrega. Pomaže i kod neredovne menstruacije, reguliše bol i grčeve, reumu i artritis. Veliki broj naučnika potvrdio je da je krasuljak izuzetno vredan prirodni lek i istakao da u obliku čaja ili svežeg soka on može da bude dragocena pomoć i pacijentima obolelim od HIV i karcinoma dojke.

Ulepšava i čisti kožu

Ekstrakt cvetova bele rade sadrži takozvane saponine, polifenole, flavonoide, polisaharide i inulin. Zbog tih aktivnih sastojaka ona ima široku primenu i u kozmetici, najčešće za pripremanje proizvoda za izbeljivanje, uklanjanje pega i hiperpigmentaciju. Ova biljka sprečava stvaranje melanina i ujednačuje boju kože kod poremećaja pigmentacije. Obnavlja ćelije kože, prosvetljuje melanin i dubinski hidrira kožu.

Priprema čaja i tonika za lice

- čaj - jednu do dve kašičice suvog bilja prelijte šoljicom prokuvane vode, ostavite da stoji 10 minuta, a zatim procedite
- tonik - kašičicu suvih glavica cvetova bele rade prelijte sa 250 mililitara provrele vode i ostavite da stoji 30 minuta. Tako pripremljen tonik idealan je za negu zrele i umorne kože