SREDNJA KLASA: U Sudanu otkriveno 35 malih piramida
KARTUM - Francuski arheolozi otkrili su u Sudanu 35 piramida starih 2.000 godina, prenose francuski mediji.
Tim arheologa je posle tri godine iskopavanja u Sedeingi, 200 kilometara od egipatske granice, iskopao 35 piramida koje su, prema rečima vođe tima Kloda RIlija, dobar primer razlika između drevnih kultura Egipta i Sudana.
Piramide, od kojih neke nisu više od jednog metra, izgrađene su pri kraju kraljevstva Meroe, između 100. i 200. godine nove ere.
"Piramide su tada bile toliko u modi da su ih podizali svi koji su mogli da ih priušte", rekao je on. "Zbog toga imamo neku vrstu inflacije, ono što ja zovem demokratizacijom piramida".
Za razliku od raskošnih egipatskih piramida koje su starije i rađene kao grobnice kraljeva i velikaša, sudanske su služile kao grobnice ne samo velikašima već i srednjoj klasi.
"To je nešto novo i nešto što nismo očekivali", rekao je on AFP i dodao da ih je na nekim mestima toliko da je nemoguće proći između njih.
Piramide su deo nekropole koja se prostire na 40 hektara i veruje se da se tu nalazi oko 1.000 grobnica. Do sada je svega četvrtina pronađena i otvorena.
Sve piramide napravljene su od cigle koja je jeftin materijal, ali je ipak bio potreban arhitekta kao i radnici za njenu izgradnju. To znači da su najsiromašniji koji nisu mogli da priušte sebi piramide sahranjivani u obližnje rupe, rekao je Rili.
Arheolozi na ovom nalazištu rade od 1960-ih i mahom su bili fokusirani na deo nekropole rezervisan za prinčeve. Poslednjih godina otkrili su, međutim, da je i mnogo "običnog" sveta bilo sahranjeno na tom mestu kao i da postoji deo nekropole namenjen ženama, pre svih sveštenicama boginje plodnosti Izide.
I pored toga što je veliki broj piramida otkriven, malo toga je pronađeno u njima "zahvaljujući" pljačkašima. Pljačkaši su prevideli jednu grobnicu koja se pokazala kao bogato nalazište za arheologe - u njoj je pronađen kostur deteta sa četiri ogrlice i bronzanim ukrasima.