Ogromna većina veruje da razvoj novih tehnologija garantuje bolji život i da će zdrava srednja klasa ojačati usled ekonomskog progresa, ali poslednji podaci pokazuju da to nije tačno! Nove tehnologije, naime, ukidaju poslove i dovode do osiromašenja društva.
Ovu tvrdnju izneo je Kristofer Mims u tekstu objavljenom na Biznis insajderu. On navodi da se prećutkuje ili previđa uticaj novih tehnologija na srednju klasu, odnosno zamenjivanje radnika softverima. Tvrdnju potkrepljuje sledećim podacima: U SAD je između 2000. i 2010. godine ukinuto 1,1 milion sekretarskih radnih mesta, koja su zamenile internet usluge pomoću kojih je organizuju kalendari, putovanja, rasporedi... i to lakše nego ikad. Takođe, u istom je vremenskom periodu ukinuto 64 odsto poslova telefonskih operatera, 46 odsto poslova turističkih agenata i 26 odsto poslova bilbliotekara.
"Dve trećine od 7,6 miliona poslova tipičnih za srednju klasu je nestalo u Evropi zbog tehnologije", procenio je ekonomista Martin Gus, s belgijskog univerziteta Leuven. Pionir weba i investitor Mark Andresen ovaj je proces opisao rečenicom da 'softver jede svet'.
Naime, gubitak poslova u sektoru u kojem radi srednja klasa dovodi do 'ekonomije peščanog sata', u kojem grlo peščanog sata predstavlja sve manju srednju klasu, dok raskol između bogatih i siromašnih postaje sve veći. Drugim rečima, nove tehnologije uništavaju upravo onaj sloj koji je potreban za opstanak tih tehnologija.
Nije teško zamisliti kako će u bliskoj budućnosti sve više ljudi ostajati bez poslova zbog robota i novih tehnologija. Uzmimo za primer Amazonova skladišta u Ragleju u Engleskoj, gde kompjuteri govore radnicima gde se nešto nalazi i kako će najbrže doći do mesta gde se to u skladištu nalazi. Još od 2009. godine Amazon radi i na implementiranju Kiva sistema, robota koji obavljaju gotovo celi posao u skladištu.
Istorija je puna primera tehnoloških tranzicija, od kojih su se mnoge činile kao da će dovesti do masovne nezaposlenosti za neku vrstu radnika. Ipak, posebnost uticaja novih tehnologija na poslove koji se tiču obrade informacija je u tome što se ova promena događa brže - a postaje pitanje i da li je ijedan posao siguran. Mims, nažalost, ne daje odgovor na to pitanje - sigurno je da se tehnologija neće prestati da se razvija, a sve više i više sveta će kontrolisati softveri.
MILIONI OTKAZA: Tehnologija kobna po srednju klasu!
Objavljeno
01.04.2013. 21:08h
→ 27.07.2016. 0:16h
Dve trećine od 7,6 miliona poslova tipičnih za srednju klasu je nestalo u Evropi zbog tehnologije, procenio ekonomista Martin Gus