BEOGRAD - Funkcioner nemačkih vladajućih liberala (FDP) i poslanik Bundestaga Rajner Štiner izjavio je da ne vidi "na koji način bi Srbija mogla da dobije datum" za početak pregovora s EU pošto su pregovori o Kosovu "do sada bili neuspešni" i da "nikakvog rešenja neće biti" dok god Beograd bude pokušavao da zadrži svoje strukture na severu pokrajine.
"Najveći problem odnosi se na to da Srbija mora da prihvati da je Kosovo izgubio Milošević. Dokle god Srbija bude pokušavala da zadrži strukture na severu Kosova, koje direktno kontroliše Beograd, neće biti nikakvog rešenja", rekao je Štiner.
Visoki funkcioner vladajuće nemačke stranke i stručnjak za jugoistočnu Evropu kaže da su "pregovori Beograda i Prištine do sada bili neuspešni" ali se nada da će biti održani "dalji razgovori kako bi se postigao sporazum jer bi za obe strane bilo veoma značajno da ostvare napredak na svom putu ka EU".
Odgovarajući na pitanje da li će Srbija uspeti da u vrlo kratkom roku ispuni takozvanih "sedam nemačkih uslova" za dobijanje datuma za početak pregovora o članstvu u Uniji, Štiner ukazuje da je "Bundestag veoma jasno naveo da pregovori o pridruživanju nisu mogući bez uočljivog napretka u odnosu Srbije prema Kosovu".
"Imajući u vidu činjenicu da to još nije ostvareno, ne vidim na kojim način bi Srbija mogla da dobije datum. Mi se držimo onoga na šta smo se obavezali 2003. godine, ali nismo voljni da činimo nikakve nove ustupke kada je reč o uslovima", naglašava Štiner.
Kad je reč o nedavnoj poseti prvog potpredsednika srpske vlade Aleksandra Vučića Berlinu, Štiner je kazao da je ministar spoljnih poslova Gido Vestervele "veoma jasno" rekao ministru Vučiću da Nemačka podržava Srbiju na putu ka EU, ali da Srbija mora da ispuni neophodne uslove.
Nemački poslanik, koji je prošlog meseca bio u delegaciji Bundestaga u poseti Beogradu i Prištini, rekao je da je kosovskim političarima "nedvosmisleno stavio do znanja da je neprihvatljiva bilo kakva oružana intervencija za rešenje problema na severu Kosova i naročito u Kosovskoj Mitrovici, već da Priština mora da predoči neku političku ponudu ljudima koji žive na tom prostoru".
Štiner je takođe rekao da nema "dovoljno pozitivnih koraka" kad je u pitanju situacija u celom regionu.
"Aktuelni problemi u okviru EU su dobro poznati, a kako bih promovisao ideju o daljem proširenju među sopstvenim biračima u Nemačkoj, potrebno je da dobijem više dobrih vesti iz ovog regiona", kazao je on.