BEOGRAD - Iz zgrade Predsedništva Srbije gde su bili na sastanku s predsednikom Tomislavom Nikolićem, premijer Ivica Dačić i prvi potpredsendik Vlade Aleksandar Vučić su izašli danas nešto posle 17 sati. Oni nisu hteli da daju izjave novinarima. Pre tog sastanka, Dačić je na sednici Vlade informisao ministre o toku pregovora Beograda i Prištine u Briselu. Srbija ima rok do utorka, 9. aprila da se izjasni o rešenjima za Kosovo.
U Predsedništvu Srbije danas su se sastali predsednik Republike Tomislav Nikolić, premijer Ivic Dačić i vicepremijer Aleksandar Vučić. U međuvremenu, premijer je na sednici Vlade Srbije obavestio ministre o dijalogu sa Prištinom.
Vlada je inače donela i odluku o obrazovanju privremenih organa u opštinama Đakovica, Dečani, Klina, Prizren, Uroševac, Podujevo, Glogovac, Kačanik, Štimlje i Suva Reka.
Privremeni organi će obavljati poslove iz nadležnosti skupštine i izvršnih organa u ovim opštinama na području Autonomne pokrajine Kosovo i Metohija, navodi u saopštenbju vladina Kancelarija za saradnju s medijima.
Predsednik Nikolić razgovarao je tokom dana sa američkim ambasadorom Majklom Kirbijem i preneo mu da je veoma razočaran ishodom nedavnih pregovora Beograda i Prištine, koje, kako se navodi u seopštenju Preš službe, Srbija shvata kao pregovore o pristupanju Srbije Evropskoj uniji, a ne o statusu Kosova i Metohije.
U međuvremenu, savetnik predsednika Srbije Marko Đurić izjavio je da će državni vrh konačan stav o ponudi iz Brisela doneti na osnovu detaljne procene šta su gubici u jednom, a šta gubici u drugom slučaju, pošto je, kako je rekao, potpuno jasno da će u oba slučaja Srbija, nažalost, biti usočena sa velikim izazovima i gubicima.
Đurić je u izjavi Tanjugu ocenio da dijalog koji je vođen u prethodnom periodu nije uzaludan i da je sama činjenica da se razgovaralo znatan napredak.
"Mi mislimo da na pravi dijalog, a ne na dijalog u kojem se samo nameću rešenja i očekuje od jedne strane da prihvati jednostrani sporazum kojim se odriče svih svojih interesa. Dakle, mislimo da se u pravom dijalogu može doći do rešenja", rekao je Đurić.
On je ponovio da je Srbija posvećena tom dijalogu i da od međunarodne zajednice odnosno EU koja je posrednik u ovom dijalogu očekuje da pravilno razume koji je stabilizirajući efekat do sada dijalog imao na Kosovo i Metohiju i na region i da pravilno izvaga koje su moguće štetne posledice u slučaju odustajanja od daljeg dijaloga.