Srbija se nalazi u nezavidnom položaju, da između dva zla izabere manje, a Evropska unija nije se ponela fer prema Beogradu. Ukratko, to je glavni utisak o briselskim pregovorima i njegovim posledicama koje u intervjuu za Kurir iznosi Vilijam Montgomeri, bivši američki ambasador u Beogradu.
♦ Očigledno je da Aleksandar Vučić i SNS uživaju podršku Zapada, pre svega Nemačke. Kako vi to objašnjavate?
- Mislim da je cela vlada zaradila veliko poštovanje i podršku zapada, ali i cele Srbije jer je preduzela mere protiv brojnih problema i doživljena je kao demokratska vlast koja vodi Srbiju na evropskom putu.
Za razliku od nekih prethodnih vlada, ova vlada nije obećavala više nego što može da ispuni, nije zavaravala srpski narod time šta je moguće, a šta nije moguće. EU s pažnjom prati borbu protiv korupcije i nada se da će ona napredovati kroz sudske procese i presude.
♦ A ipak, pre nekoliko dana smo doživeli u Briselu neprijatno iznenađenje kad je Kosovo u pitanju. Mislite li da je EU fer prema Srbiji?
- Evropska unija se prema Srbiji ponela vrlo nefer. Vaša vlada je suočena s izborom između dve podjednako loše opcije. Šta god da odabere, doći će do podele unutar vladajuće koalicije, podeliće Srpsku naprednu stranku i srpski narod.
Tako se ne ponaša prema potencijalnom članu EU. Vaši lideri biće prokleti i ako prihvate ponuđeno i ako to ne prihvate. Povrh svega, rok koji vam je dat potpuno je proizvoljan, bez ikakvog značaja, osim kao ogoljeni način da se vrši pritisak na Srbiju.
♦ Da li vas je Vučić pitao za savet šta da radi? Šta ste mu rekli?
- Prvom potpredsedniku Vlade Vučiću ne treba moj savet. On ima moju podršku dok se suočava s nemogućim izborom. Sram bilo Evropsku uniju kako je vodila pregovore.
♦ Zašto je Amerika protiv jakog srpskog entiteta na Kosovu, ili kako se kaže - Republike Srpske na KiM?
- Donekle se slažem s tim protivljenjem da se pravi replika bosanskog modela na Kosovu. Mnogo puta sam napisao da je Bosna neuspešna država. Međutim, ima mnogo aspekata modela Republike Srpske koji bi delom mogli da budu primenjeni na Kosovu, a da to ne dovede do paralize kao što se desilo u Bosni, gde nijedna državna institucija ne funkcioniše.
♦ Mislite li, kao što neki tvrde, da će se Srbija previše okrenuti Rusiji ako je EU odbije?
- Srbija može da ima jake odnose s Rusijom bez obzira na to da li je u EU ili ne. Kao što može i s Kinom i mnogim drugim ekonomskim silama u nastanku. Neke zemlje kao što su Švajcarska i Norveška čak nisu članovi EU, ali održavaju jake veze s Briselom. Bez obzira kako sve ispalo u ovom kratkom roku, Srbija će biti na razne načine tesno biti vezana za EU, ekonomski, socijalno i politički.
Vi ste deo Evrope i naći ćete tu svoje mesto. Da to formulišem ovako: šta god da se desi sledeće nedelje ili meseca, proći će mnogo godina dok Srbija ne postane punopravni član EU. Bilo bi podjednako pogrešno biti preveliki optimista samo zbog pukog objavljivanja datuma početka pregovora, kao i biti preveliki pesimista ako to bude odloženo.
♦ Sada živite daleko od Beograda, povukli ste se iz politike. Kako provodite vreme?
- Kad se osvrnem na svoj život otkako sam se pre devet penzionisao iz diplomatije, zaista mogu da kažem da imam puno aktivnosti, kao i ranije. To uključuje i pisanje knjige i više od 200 novinskih kolumni, različite konsalting zadatke, nekoliko izleta u biznis. Zaista verujem da, kad čovek stane, on počinje da umire.
♦ Održavate li kontakte s nekim srpskim političarima iz prethodnih vlada?
- Naravno.
Povezao sam Vučića i Nikolića sa Zapadom
♦ Koja je tačno bila vaša uloga u nastajanju SNS i njihovom preobražaju u modernu političku stranku?
- Nisam imao nikakvu ulogu u odlukama koje su donošene, niti u politici koju vode. To je u celosti uradilo rukovodstvo Srpske napredne stranke, predsednik Nikolić i prvi potpredsednik Vlade Vučić. Sve što sam ja uradio bilo je da kontakte koje sam imao na Zapadu upoznam s politikom SNS i ohrabrim ih da saznaju više o toj stranci.
Ne smeta mi što su mi zviždali u Beogradu
♦ Bili ste specijalni gost na konvenciji SNS pre dve godine, ali vam je publika zviždala. Kako ste se osećali u tom trenutku?
- Delegati nisu izražavali svoja osećanja prema meni, već prema politici vlade koju sam predstavljao 35 godina, tako da to nisam shvatio lično.
Naučio sam da živim s rakom
♦ Preživeli ste rak. Kako ste se izborili s bolešću, jeste li imali neki tajni lek?
- Kamo sreće da sam imao neki tajni lek! Kao i svakome ko se borio s rakom, i meni je iznad glave visila mogućnost da mi se bolest vrati. Naučite da živite s tim, ali to nikome ne bih poželeo.