BEOGRAD - Ništa dobro.
Odlaganje pregovora s Evropskom unijom ne bi bilo dobro za privredu i standard građana, saglasni su ekonomski stručnjaci. Njihova mišljenja razlikuju se samo u tome kada će se pokazati negativni efekti - odmah ili za nekoliko godina. Nije isključeno, čak, da se Srbija ponovo suoči sa uvođenjem viza za zemlje članice EU.
Miladin Kovačević, saradnik prestižnog naučno-istraživačkog foruma i časopisa Makroekonomske analize i trendovi, kaže da odlaganje pregovora sa EU ne bi bilo dobro. To je nesumnjivo loše, dodaje, a koliko - ne bi mogao da izračuna.
Da bi se Srbija sledeće tri godine održala na ovom ekonomskom nivou i obezbedila neki mali rast, potrebno je oko tri milijarde godišnje. Polovina tog novca trebalo bi da dođe od direktnih stranih ulaganja, koja najviše potiču od firmi iz EU.
- Bez stranih direktnih investicija potrošili bismo devizne rezerve i ne bismo mogli dalje. I bankarski sektor je naslonjen na aranžmane s maticama u inostranstvu i mogla bi da nastupi kriza likvidnosti i u ovom sektoru, što znači manje novca privredi. Za budžet, javne finansije i bankarski sektor ne bi bilo dobro, pao bi nam rejting za zaduživanje, a sve to bi ugrozilo vraćanje dugova i ubrzalo bankrot države - procenjuje za Kurir Kovačević.
Mahmud Bušatlija, savetnik za strana ulaganja, ističe za Kurir da ne vidi neposrednu ekonomsku štetu, ali bi srednjoročna, na tri do pet godina, bila velika. On se plaši da Srbija ne promeni politiku i prestane da radi na reformama, koje su nam važne zbog nas samih, ne zbog EU.
- Bez reformi u ekonomiji ostaćemo bez kvalitetne robe koju možemo da izvezemo. Moguće je veće zaoštravanje ekonomske situacije jer ne možemo računati na ulaganja iz Evrope - uveren je Bušatlija.
Nepostizanje dogovora s Prištinom i odlaganje evrointegracija ne može biti dobro, smatra ekonomista Aleksandar Stevanović.
- Nastavićemo zaostajanje za svetom, kao i dosad. Ne vidim ništa dobro u nepostizanju dogovora - zaključio je Stevanović.
(V. S.)