Posle šest decenija

Povraćaj imovine: U Leskovcu vraćeno 7 lokala

Foto: RTS
Savetovao bih ljudima da rođaci budu složni kako bi postupak bio efikasniji i kako bi brže ostvarili svoja prava, kaže Aleksandar Mladenović, jedan od suvlasnika četiri vraćena lokala u centru Leskovca

LESKOVAC - Posle šest decenija ponovo su svoji na svome. Put do pravosnažne odluke za povraćaj imovine nije nimalo lak. Potrošeno je, kažu, mnogo živaca i vremena, jer je potrebno mnogo dokumenata.

Četrdesetsedmogodišnji Aleksandar Mladenović, tehnolog, jedan od suvlasnika četiri lokala u Leskovcu kaže da mu je sve još uvek neverica. Osećanja su pomešana. Nekadašnja dva dućana i dve kafane Kasparovih i Mladžinih vraćeni su naslednicima.

"Svi znamo da oko podele imovine nastaju svađe. Zato bih savetovao ljudima da rođaci budu složni kako bi postupak bio efikasniji i kako bi brže ostvarili svoja prava", kaže Aleksandar.

Skoro svakodnevno prolazi pored lokala na leskovačkoj širokoj čaršiji koji je bio u vlasništvu njegovog dede, čije ime kaže s ponosom nosi. Gen za trgovinu je i on nasledio. Dušan Stefanović je decembra prošle godine podneo zahtev za povraćaj imovine.

"Nadam se da će Agencija za restituciju u Nišu da nastavi dobro da radi kao i do sada i da će čak se nadam za par meseci moj predmet biti završen", kaže Dušan Stefanović.

U proteklih mesec ipo dana u Leskovcu je vraćeno sedam nacionalizovanih lokala. U Javnom preduzeću "Dom", koje gazduje lokalima, očekuju da će biti vraćeno 40 odsto od 259 objekata i objašnjavaju da vlasnici neće moći odmah da ih koriste.

"Vlasnici kojima su vraćeni lokali moraće da trpe zakupce sa kojima je Javno preduzeće "Dom" sklopio ugovore na tri godine. Do isteka ugovora zakupci će svoje obaveze, umesto preduzeću "Dom", ubuduće izmirivati vlasnicima lokala", kaže direktor Javnog preduzeća "Dom" Aleksandar Momčilović.

Kada su tridesetih godina dvadesetog veka ulicom Kralja Aleksandra prolazili fijakeri Leskovčani su se ponosili svojim palatama. Imali su čak 45 fabrika, 14 banaka i oko 900 dućana i zanatlijskih radnji.

Posle rata mnoge fabrike su preseljene u druge gradove stare Jugoslavije, a na mestu starih dućana na širokoj čaršiji nikli su tržni centri. Zato i ne čudi što je najveći broj zahteva na jugu Srbije, oko 500, za povraćaj imovine upravo iz Leskovca.