BEOGRAD - Lider DSS Vojislav Koštunica smatra da je uslov "golog opstanka Srbije" da se ponovo uspostavi nacionalno jedinstvo u zaštiti legitimnih interesa srpskog naroda i ustavnog poretka zemlje i da je na tome velika odgovornost sadašnje vlasti.
Koštunica je ocenio da su interes Srbij i EU kada je u pitanju Kososvo i Metohija direktno suprotstavljeni i da bi svaki sporazum sa njom značio da je Srbija kapitulirala.
Na pitanje koliko su realna upozorenja da bi ekonomski razvoj zemlje mogao da bude ugrožen ako se zakoče evropske integracije zbog kraha dijaloga sa Prištinom, Koštunica kaže da najveći pritisak upravo ide u pravcu da Srbija ima nekakvu ogromnu korist od evropskih integracija iako je lako vidljivo da je kod brojnih članica Evropske unije, od Grčke do Španije, "zastrašujuća kriza".
"Mi treba da razvijamo najbolju ekonomsku saradnju sa svakom državom Evropske unije, ali ne treba sebi da stavljamo okove oko nogu time što želimo da, očigledno na svoju štetu, postanemo članica EU. Svaka strana firma će doći u Srbiju ako ima profit, a nijedna, koja je već tu, neće otići zbog toga što smo odbacili ultimatum da predamo Kosovo", rekao je lider DS S.
Koštunica smatra da bi Srbija morala da insistira da se pregovori o Kosmetu nastave pod mandatom Saveta bezbednosti UN.
On je podsetio da Savet bezbednosti svaka tri meseca raspravlja o Kosovu i da njegov mandat nije završen, da je Rezolucija 1244 SB UN i dalje na snazi.
"Pokroviteljstvo EU za razgovore o Kosovu je jednokratno i kada se iscrpe mogućnosti ovakvog razgovora, ostaje da se, pod mandatom Saveta bezbednosti, nastave pregovori", rekao je lider DSS.
Na pitanje da li očekuje vanredne parlamentarne izbore u narednim mesecima, on je rekao da nije dobro da vlast padne zato što ne prihvata strani diktat. Posle toga, u jednoj mirnijoj atmosferi treba razgovarati kada je najbolje da se raspišu izbori, rekao je Koštunica.
On je, pak, ocenio da su Vojvodini neophodni izbori na kojima će građani moći da izaberu novu vlast koja,kako je rekao, neće voditi separatističku politiku.
"Pajtićev zahtev da se, u trenutku kada su zapadne sile skočile da otmu Kosovo, otvori "vojvođansko pitanje", stvorilo je u narodu gorak utisak o spoljnoj i unutrašnjoj sprezi u napadu na Srbiju. Zbog toga je (predsednik vlade Vojvodine Bojan) Pajtić izgubio svaki legitimitet da ostane na vlasti", rekao je Koštunica.
On smatra da je sada "najveća odgovornost na SNS da obezbedi najpre opstanak Srbije, a onda i njen miran razvoj". "Iskreno bismo želeli da, zbog Srbije, SNS i dalje ostane pri svojoj odluci da ne prihvata ultimatume", rekao je Koštunica.