BEOGRAD - Sudija za prethodni postupak izrekao je meru zabrane napuštanja boravišta bivšem predsedniku Trgovniskog suda u Beogradu Goranu Kljajeviću, osumnjičenom za učešće u zloupotrebama oko privatizacije "Sartida", saopštilo je Tužilaštvo za organizovani kriminal.
U saopštenju se precizira da je ista mera određena i bivšem stečajnom upravniku u preduzeću „Sartid“ Branislavu Ignjatoviću, takođe, osumnjičom u toj aferi, dok je Nemanja Kolesar u pritvoru od pre dve sedmice.
Nakon ustupanja istrage koju je u vezi sa prodajom preduzeća „Sartid“ vodio istražni sudija Višeg suda u Beogradu, u Tužilaštvu za organizovani kriminal u svojstvu osumnjičenih u petak su saslušani Kljajević i Ignjatović zbog sumnje da su prilikom prodaje železare u Smederevu i njenih zavisnih preduzeća kao službena lica izvršili krivično delo zloupotreba službenog položaja.
Sudija za prethodni postupak nije prihvatio predlog tužilaštva za određivanje pritvora Kljajeviću i Ignjatoviću, već im je radi nesmetanog vođenja krivičnog postupka odredio meru zabrane napuštanja boravišta, navodi se u saopštenju.
Tužilaštvo je naredbom obustavilo istragu protiv Dušana Marčićeva koja je protiv njega vođena u Višem sudu u Beogradu zbog krivičnog dela kršenje zakona od strane sudije jer je pre ustupanja predmeta na nadležnost Tužilaštvu za organizovani kriminal nastupila apsolutna zastarelost krivičnog gonjenja.
U vezi sa prodajom "Sartida", Tužilaštvo je pokrenulo istragu i protiv Nemanje Kolesara 30. marta ove godine, zbog istog krivičnog dela, te će se portiv svih okrivljenih istraga nastaviti u jednistvenom postupku.
Radna grupa Uprave kriminalističke policije MUP-a Srbije je Tužilaštvu za organizovani kriminal podnela krajem marta krivičnu prijavu protiv Kolesara i Kljajevića, zbog sumnje da su izvršili krivično delo zloupotreba službenog položaja u vezi sa privatizacijom „Sartida“ u toku 2002. i 2003. godine.
Kljajević, kao i Kolesar - nekadašnji šef kabineta premijera Zorana Đinđića, sumnjiče se da su uticali na to da smederevska Železara bude gurnuta u stečaj.
Posle toga je, kako se sumnja, prodata ispod cene, a firmi „Ju-Es stil Balkan“ omogućena korist od najmanje 17 miliona dolara.