U okviru Državnog programa proslave jubileja „Milanski edikt 313 - 2013, Srbija", od 19. maja u Rimskoj vili arheološkog nalazišta Viminacijum, biće otvorena izložba Narodnog muzeja „Konstantin Veliki i Milanski edikt 313. - Rađanje hrišćanstva u rimskim provincijama na tlu Srbije".
Izložba obuhvata nekoliko dela od izuzetnog značaja koja pripadaju svetskoj kulturnoj baštini, od kojih je zasigurno najpoznatija glava cara Konstantina, rađena u bronzi, nađena 1900. godine u Nišu.
"Konstantinova glava" ustupana je za mnogobrojne velike svetske izložbe koje su organizovane povodom jubileja njegovog dolaska na vlast, u Riminiju, Triru, Milanu...
Pored portreta cara Konstantina, tu su su još i portret imperatora Galerija pronađenog u Gamzigradu, carskoj rezidenciji Feliks Romulijana, srebrni tanjiri koji slave desetogodišnjicu vlasti cara Licinija...
Izloženi predmeti zahtevaju posebne uslove koji će morati da budu obezbeđeni za sve vreme trajanja izložbe. Radi se o specifičnim mikroklimatskim uslovima, koji podrazumevaju temperaturu od 18 do 22 stepena i vlažnost vazduha od 50 procenata.
"Kolekcija koja će biti prikazana, uklapa se u porodicu velikih muzejskih kolekcija koje se čuvaju u najpoznatijim svetskim muzejima- Kapitolinskom muzeju Rimu, u Luvru, Umetničko istorijskom muzeju u Beču, Britanskom muzeju u Londonu... - kaže Bojana Borić Brešković, direktorka Narodnog muzeja i dodaje:
"Imajući u vidu da su mnogobrojni carevi, koji su vladali u periodu od sredine trećeg do sredine četvrtog veka rođeni i boravili na teritoriji današnje Srbije, arheološki predmeti otkriveni na našim prostorima ostaju nezaobilazno svedočanstvo za istoriju kasnoantičkog perioda u celom Rimskom carstvu- naglašava direktorka Narodnog muzeja.
Izložba u Viminacijumu trajaće do 18. juna, dok 4. jula putuje u Beograd, a 19. septembra biće svečano otvaranje u galeriji „Filip Moris" u Nišu.