Higijena je jedan od najvažnijih čuvara zdravlja, ali ne treba preterivati u njenom održavanju

Ne možete ih zaštititi od svega!

Neophodno je da deca održavaju osnovnu čistoću tela, ali nema potrebe da svi objekti u njihovom okruženju budu sterilni

Po čitav dan držite u ruci krpu i sredstvo za dezinfekciju i čistite, iz straha da bi vaše dete moglo da dođe u kontakt s prljavštinom. Toliko ste opterećeni, ne znate kako da mu objasnite da ne stavlje prstiće u usta, a predmeti koje s poda prislanja na lice su vam prava noćna mora. Umivate ga, perete stvarčice, ali nikada niste sigurni da je sve dovoljno čisto. Najgore vam je kad izađe napolje, padne, umaže se u blato i prašinu. Kao da na njemu odmah vidite gomilu bacila. Iako je svima jasno da je lična higijena jedan od osnovnih uslova zdravog života, možda bi trebalo da razmislite da li preterujete u njenom održavanju. Naime, stručnjaci upozoravaju da ukoliko se tako ponašate, rizikujete da dete učinite manje otpornim.

Doktorka Ljubica Luković, specijalista pedijatrije iz Doma zdravlja Grocka, kaže za Dr Kurir da mi nismo sterilni i da celog života veoma lepo živimo s mnogim bakterijama i virusima koji su oko nas, ali i na nama.

- Tolerancija je osnovno pravilo prirode i života. Beba opstaje u majci jer je majka toleriše, ne reaguje na nju kao na strano telo. Dugo smo verovali da su virusi i bakterije jedini uzroci mnogih naših oboljenja, a zaboravljamo činjenicu koju je pri kraju svog života istakao i veliki naučnik Luj Paster: “Sve je u imunitetu, bakterija je ništa.” Mnoga istraživanja danas pokazuju da je manje slučajeva obolevanja od astme u porodicama gde ima više dece i tamo gde je higijena na nešto nižem nivou - istakla je dr Luković.

Prema njenim rečima, u praksi se pokazalo da roditelji uglavnom preterano brinu o prvom detetu.

- U mališanovom okruženju sve mora da bude sterilno - flašica, ispeglane benkice i sve ostale stvari. S drugim detetom svaki roditelj se malo opusti i shvati da takvo ponašanje baš i nije neophodno - kaže sagovornica Dr Kurira.



Osnovna higijena ipak najvažnija

Dr Ljubica Luković istakla je da je lična higijena ipak veoma važna i da se ona nipošto ne sme zanemarivati.
- Naravno, ruke moraju da se peru pre jela, kao i posle korišćenja toaleta. Lična higijena i higijena okoline su važne, ali ne treba strahovati, jer strah od bolesti nekada više deluje na slabljenje imuniteta i pojavu bolesti nego što na to utiču bakterije i virusi - kaže dr Luković.