Đukić-Dejanović: Nestašice lekova ne sme biti
BEOGRAD - Ministarstvo zdravlja Srbije uputilo je zahtev da se državne apoteke ove godine izuzmu od primene Zakona o javnim nabavkama, izjavila je ministarka zdravlja Slavica Đukić-Dejanović.
Ministarka je rekla da ne zna kakav će biti odgovor Vlade Srbije i Ministarstva finansija i privrede na taj zahtev, ali očekuje da će on doći u narednim danima.
"Državne apoteke bi trebalo da se nađu na spisku onih naručilaca koji će biti izuzeti iz primene Zakona o javnim nabavkama u ovoj godini, a uskoro ćemo videti da li će tako odlučiti Ministarstvo finansija i privrede i Vlada Srbije", rekla je Slavica Đukić-Dejanović novinarima u Palati Srbija.
Ona je istakla da je obaveza apotekarskih ustanova da se bave snabdevanjem i rade posao koji im je država poverila, bez obzira na to kakav će biti odgovor Vlade Srbije, odnosno resornog ministarstva.
"Oni (državne apoteke) će morati da rade svoj posao i nestašice (lekova) ne sme da bude.... Bez obzira što potpuno razumem nespremnost državnih apoteka da primene Zakon o javnim nabavkama, o tom zakonu se govorilo cele prošle godine i morali smo svi malo da budemo i pripremljeniji za njega", rekla je ministarka.
Ona je istakla da Zakon o javnim nabavkama obavezuje sve, kao i da se on mora poštovati. "Javne nabavke su nešto što počinje da živi. U zdravstvu će to biti kraj ove godine za narednu godinu, tako smo predvideli uredbom i to je prošlo Vladu i zato ima opravdanja da budemo podnosioci zahteva da se apoteke nađu na spisku subjekata koji će početi to da primenjuju onda kada mi u zdravstvu počnemo da se bavimo centralnim javnim nabavkama", rekla je Đukić Dejanović.
Ministarka je navela da problem državnih apoteka i nezadovljstvo što moraju da poštuju Zakon o javnim nabavkama "ne proištiče iz neke problematike Ministarstva zdravlja i nerešenih pitanja s apotekama".
Predstavnici Apoteka "Beograd" tvrde da ih novi Zakon o javnim nabavkama, koji je u primeni od 1. aprila ove godine i predviđa centralizovane nabavke, onemogućava u redovnom snabdevanju lekovima. Rok za donošenje pratećih podzakonskih akata je istekao 6. aprila, a njima bi trebalo da bude precizirano da li će državne apoteke ubuduće morati da raspisuju tendere i da uđu u proceduru javne nabavke koja traje i do dva meseca, ili će biti izuzete od primene tog propisa.