URS će podržati predlog dogovora Beograda i Prštine
KRAGUJEVAC - Lider Ujedinjenih regiona Srbije Mlađan Dinkić izjavio je da su prilike za bolji sporazum sa Prištinom propuštene pre deset ili petnaest godina, i da je ono što je prafirano u Briselu maksimum koji je Beograd mogao da izdejstvuje.
Dinkić je istakao da bi, da se sa sporazumom još čekalo, situacija za Beograd bila još gora.
"Bilo je važno da se napravi sporazum i u tom smislu treba da se okrenemo budućnosti i da ne zaboravimo ne samo Srbe sa severa Kosova, nego i one južno od Ibra", rekao je Dinkić.
Prema njegovim rečima, sporazum sa Prištinom nije idealan, ali obezbeđuje trajan mir i stabilnost na KiM, i u ovim okolnostima maksimalnu zaštitu prava Srba koji tamo žive.
"Kad neki kažu da je sporazum loš, pitam ih zašto se većina Albanaca buni protiv njega. Ako se većina Albanaca buni, onda je on dobar za Srbe", objasnio je Dinkić.
On je dodao da će ministri URS sutra na sednici vlade podržati parafirani predlog sporazuma, a da će to učiniti i poslanici ukoliko se o njemu bude odlučivalo i u Skupštini Srbije.
Potpredsednica Vlade Srbije zadužena za evrointegracije i funcioner URS-a Suzana Grubješić najavila je danas da će ministri i poslanici te koalicije u vladi i parlamentu podržati usaglašeni predlog dogovora Beograda i Prištine.
Grubješić je, na osnivačkoj skupštini URS-a, na kojoj ta koalicija prerasta u jedinstvenu partiju, objasnila da su se pregovori u Briselu odvijali u nepovoljnoj atmosferi, jer Srbija je na njih otišla bez ijednog strateškog saveznika, ali je u datim okolnostima učinjen maksimum.
"Imperativ je bio da se zaštite prava Srba na KiM, da im se obezbedi bolja budućnost, bezbednost i sigurnost i u tome je naš pregovarački tim uspeo", rekla je Grubješić, poručivši da vlada i parlament mogu da donesu samo jednu ispravnu odluku, a to je da podrže predlog sporazuma.
"Srbija dobija istorijsku šansu da počne da se menja, da se transformiše i modernizuje i tu šansu ne može da ispusti. Dobijamo šansu da se nađemo na mestima na kojima se odlučuje, ali neće nas Evropa spasiti od nas samih i naših višedecenijskih bolesti poput nerazvijenosti, primitivizma, nejednakosti i korupcije", zaključila je Grubješić.