Gračanica: Pomoć za enklave od Francuza i Italijana

Kurir
Video sam ovde mnogo siromaštva, nedostatak slobode neosporne za stanovnike najizolovanijih sela, ali i puno ljudske topline i poštovanja, poručio je jedan od italijanskih volontera

GRAČANICA - Humanitarna pomoć u vidu školskog pribora, sportske opreme, igračaka i odeće stigla je iz Italije u Gračanicu zahvaljujući delovanju francuske nevladine organizacije "Solidarnost za Kosovo", saopšteno je danas iz te NVO.

Kako se navodi u saopštenju, u četvrtak je šest Italijana iz Torina stiglo u Gračanicu, gde će ostati nedelju dana, a oni sa organizacijom "Solidarnost za Kosovo" svakog dana dele humanitarnu pomoć prikupljenu u Italiji i to ugroženim porodicama iz oblasti Kosovsko Pomoravlje, okoline Gračanice i iz Metohije.

Organizacija "Solidarnost za Kosovo" od 2004. godine organizuje humanitarne konvoje u korist srpskih porodica na Kosovu i Metohiji.

"Projekat je rođen posle susreta sa organizacijom Solidarnost za Kosovo juna 2011. godine, na konferenciji o humanitarnoj situaciji na Kosovu.Osetili smo bol enklava i poželeli da nešto učinimo. Video sam ovde mnogo siromaštva, nedostatak slobode neosporne za stanovnike najizolovanijih sela, ali i puno ljudske topline i poštovanja", poručio je jedan od italijanskih volontera, a navodi se u saopštenju.

Osnivač udruženja "Solidarnost za Kosovo" Arno Gujon naglasio je da je u isto vreme prošle godine, pratio prvi humanitarni konvoj iz Španije i da ta organizacija želi da nastavi sa pomoći kako bi proširili delovanje i na druge evropske zemlje jer sudbina srpskih enklava na Kosovu ne treba nikog da ostavi ravnodušnim.

"Solidarnost za Kosovo" ima više od 6.000 donatora iz Francuske i oko 30 volontera koji učestvuju u radu te NVO. U toku 2012. godine organizacija je obezbedila šest konvoja humanitarne pomoći, letovanje u Crnoj Gori za 40-oro srpske dece sa Kosova i Metohije i renoviranje osnovne škole "Bora Stanković" u selu Straža kod Gnjilana.

Navedena organizacija finansira i humanitarnu kancelariju pri Eparhiji raško-prizrenskoj u Gračanici, od koje dobija informacije o situaciji i broju najugroženijih srpskih porodica na Kosovu i Metohiji.