BEOGRAD - Odahnuli.
Posle mnogo neizvesnosti, Srbija je na kraju dočekala: Evropska komisija (EK) preporučila je juče otvaranje pristupnih pregovora EU sa Srbijom.
Odluci EK prethodila je sednica Vlade Srbije koja je jednoglasno, u prisustvu svih ministara, odlučila da prihvati sporazum o principima koji regulišu normalizaciju odnosa, postignut u dijalogu o KiM s predstavnicima Prištine u Briselu. O tome je premijer Ivica Dačić odmah obavestio visoku predstavnicu EU za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton.
Vlada je naložila svojim ministarstvima, organizacijama i službama da preduzmu aktivnosti radi implementiranja sporazuma, kao i da nastave primenu već postignutih dogovora sa predstavnicima privremenih institucija samouprave na Kosmetu.
Evropski ministri ocenili su da će napredovanje Srbije u budućim pregovorima sa EU zavisiti od koraka u normalizaciji odnosa Beograda i Prištine.
Sporazum je juče odobrila i Vlada Kosova, posle burne rasprave u Skupštini Kosova, jer su poslanici Samoopredeljenja Albina Kurtija ocenili da je dogovor s Beogradom štetan po interese Prištine.
Predsednik Skupštine Nebojša Stefanović rekao je juče da će parlament u petak o raspravljati o sporazumu. Napominjući da još nije definisano da li će se poslanici izjašnjavati, Stefanović je rekao da će se, ako bude glasanja, glasati samo o izveštaju Vlade.
Potpredsednica Vlade za evropske integracije Suzana Grubješić izjavila je da je Srbija u potpunosti institucionalno spremna za pregovore o pristupanju EU.
„Preporuka EK predstavlja početak nepovratnog procesa koji će našu zemlju uvesti u veliku evropsku porodicu, uz čiju pomoć ćemo imati veće šanse da se ekonomski konsolidujemo i krenemo napred“, navela je Suzana Grubješić.
Grubješićeva je kazala da kroz pregovore o članstvu sa EU Srbija dobija šansu za modernizaciju i bolji životni standard svih građana.
Srbija pohvaljena za brzinu u radu
Potpredsednica Vlade Suzana Grubješić rekla je da je u izveštaju EK Srbija pohvaljena za ubrzano ispunjavanje svoje evropske agende, posebno u oblastima vladavine prava, reforme pravosuđa, borbe protiv korupcije, kao i za unapređenje ljudskih i manjinskih prava, poslovne klime i reformi iz oblasti ekonomije i regionalne saradnje.