SAD odbile da priznaju Severnu Koreju kao nuklearnu silu

Rojter
Ukoliko DNR Koreja sedne za sto sa SAD, to treba da bude dijaolog dve nuklearne države, a ne da jedna strana sili drugu da demontira nuklearno oružje, navodi zvanični list Pjongjanga

SEUL - Sjedinjene Američke Države odbile su zahtev Severne Koreje da ta zemlja bude priznata kao nuklearna sila.

Podsetimo, Severna Koreja zatražila je da bude priznata kao nuklearna sila, odbacujući uslov Amerike da pristane da odustane od svog nuklearnog programa ukoliko želi da počne pregovore.

Posle nedelja napetosti na Korejskom poluostrvu, uključujućji pretnje Pjongjanga nuklearim ratom, Severna Koreja je poslednjih dana počela da barem govori o dijalogu odgovarajući na ponude za razgovorima koje su izneli SAD i Južna Koreja.

Zvanični list Pjongjanga Rodong Sinmun odbacio je kao bez osnova i neprihvatljive uslove SAD i Južne Koreje da se predhodno saglasi da demontira svoje nuklearno oružje i prekine s lanisranjem raketa.

"Ukoliko DNR Koreja sedne za sto sa SAD, to treba da bude dijaolog dve nuklearne države, a ne da jedna strana sili drugu da demontira nuklearno oružje", poručio je list.

Predstavnik Bele kuće rekao je ranije ovog meseca da Severna Koreja treba da pokaže ozbiljnost u napuštanju svojih nuklearnih ambicija ako želi da razgovori imaju smisla.

Severna Koreja je potpisala dogovor o denuklearizaciji za dobijanje ekonomske pomoći 2005. ali je kasnije odustala od njega i izvela probu nuklearne bombe 2006. Pjongjang sada ističe da je njegovo nuklearno oružje "dragocen mač" od koga se nikada neće rastati.

Pjongjang je prošle nedelje postavio svoje teške uslove za razgovore sa Seulom ili Vašingtonom, uključujući povlačenje sankcija Ujedinjenih nacija, nuklaernog oružja iz regiona i garancije o prestanku vojnih vežbi Južne Koreje i SAD.

SAD i Južna Koreja su odbacile te zahteve kao nerazumne i poručili da čekaju "jasne znake" da će Sever prestati sa nuklaernim aktivnostima.

Razgovori su tako postali novi fokus u žučnom verbalnom ratu koji je podigao vojne napetosti na Korejskom poluostrvu, posle treće nukelarne probe Severa u februaru, na najviši nivo još od kraja Korejskog rata 1953.

Neki analitičari kažu da je ulazak Pjongjanga u debatu oko razgovora, bez obzira koliko su njegovi uslovi nerazumni, dobrodošla promena od apokaliptičnih pretnji nuklearnog rata koje su dolazile proteklih nedelja sa Severa.