General Perišić ne odgovara za špijunažu?

S obzirom da je optužnicu protiv Perišića prvo podigao vojni tužilac, te da su vojna odeljenja suda pripojena tadašnjem Okružnog sudu, postupak za špijunažu „potpada“ pod Viši sud

BEOGRAD - Postupak protiv generala Momčila Perišića za špijunažu u korist Sjedinjenih Američkih Država pokrenut 2002. godine najverovatnije je obustavljen, a predmet se nalazi u Višem javnom tužilaštvu u Beogradu.

Od 2005. postupak je bio u prekidu zbog suđenja Perišiću u Haškom tribunalu.

Nakon što je Perišića 28. februara ove godine Žalbeno veće Haškog tribunala oslobodilo optužbi da je kao načelnik Generalštaba Vojske Jugoslavije bio odgovoran za ratne zločine koje je počinila Vojska Republike Srpske u Sarajevu i Srebrenici, očekivao se i epilog postupka za špijunažu u Beogradu.

U Prvom osnovnom sudu je rečeno da čekaju da stigne zvanični dopis iz Haškog tribunala o presudi Perišiću, pošto procesi pred ovim međunarodnim sudom, po Zakonu o saradnji, imaju prednost. Kada stigne taj dopis, biće zakazan nastavak glavnog pretresa, rečeno je u Prvom osnovnom sudu.

Međutim, u Haškom tribunalu rečeno je da takav dokument neće biti poslat.

„Čim je presuda izrečena i objavljena u javnosti, smatra se da ju je Tribunal doneo i pojedinačne institucije i organizacije se ne kontaktiraju da bi se potvrdila presuda“, saopštila je pres-služba Haškog suda.

Takođe, prema naknadnim tumačenjima, s obzirom da je optužnicu protiv Perišića prvo podigao vojni tužilac, te da su vojna odeljenja suda pripojena tadašnjem Okružnog sudu, postupak za špijunažu „potpada“ pod Viši sud. U tom sudu su nezvanično rekli da je predmet u Višem tužilaštvu, gde pak nisu hteli ni da potvrde ni da demantuju informacije o ovom predmetu.

Međutim, prema nezvaničnim saznanjima, postupak će gotovo izvesno biti obustavljen, mada nije poznato sa kojim obrazloženjem. Prema jednoj verziji, to bi moglo biti zastarevanje, jer će delo biti prekvalifikovano u odavanje državne tajne, koje zastareva posle 10 godina. Prema drugoj, tumačenje će se zasnovati na delove Zakona o Vojsci RS, koji krivično gonjenje „prepušta civilnom“ pravosuđu.

Perišić se povodom optužbi za špijunažu izjasnio da nije kriv. Preksinoć se praktično prvi put pojavio u javnosti nakon dolaska iz Haga, na prijemu u Domu garde povodom Dana vojske, gde je bio u društvu s čelnicima pravosuđa, vojske i predstavnicima političkog vrha.

Optužnicom su sem Perišića, 2002. bili obuhvaćeni i potpukovnik Miodrag Sekulić i pripadnik specijalne vojne jedinice Vladimir Vlajković, kojima se na teret stavljalo odavanje vojne tajne i pomoć u tom delu. Protiv njih će postupak takođe biti obustavljen.