Specijalni sud

ZAVRŠEN PRETRES: Presuda sudiji Blagoju Jakšiću 16. maja

Jakšić kao i ostali optuženi zatražili su oslobađajuće presude tvrdeći da je ceo postpak politički montiran kao obračun bivše izvršne vlasti sa ljudima iz sudske vlasti koji razmišljaju svojom glavom

BEOGRAD - Specijalni sud u Beogradu zakazao je izricanje prvostepene presude članu Visokog saveta sudstva sudiji Blagoju Jakšiću i njegovim saradnicima za 16. maj, optuženim da su zloupotrebom položaja protivpravno pribavili 20 miliona dinara.

Danas su iznete završne reči odbrane, a Jakšić kao i ostali optuženi zatražili su oslobađajuće presude tvrdeći da je ceo postpak politički montiran kao obračun bivše izvršne vlasti sa ljudima iz sudske vlasti koji razmišljaju svojom glavom. Tužilaštvo je ranije zatražilo zatvorske kazne za sve optuzene.

Jakšić je optužen da je zloupotrebom službenog položaja sa saradnicima pribavio protivpravnu korist od 20 miliona dinara dok je bio na čelu Opštinskog suda u Kosovskoj Mitrovici.

Tužilaštvo za organizovani kriminal je u svojoj završnoj reči predložilo sudu da Jakšića oglasi krivim i osudi na kaznu ne manju od šest godina zatvora a istu kaznu je tražilo i za optuženog Ljubomira Biševca.

Tužilaštvo je tražilo da se Biševcu oduzme i imovinska korist od oko 20 miliona dinara.

Takođe je sudu predložilo da direktora DTP "Luh" iz Kosovske Mitrovice Milorada Laketića osudi na kaznu ne manju od četiri godine zatvora, Miroslava Božovića na kaznu ne manju od tri godine, a Blagoja Čurovića i Dragana Gavrilovića na bar dve godine zatvora.

Član VŠ-a koji je od decembra 2011. pod suspenzijom, ponovio je u završnoj reči da je proces posledica njegovog suprotstavljanja načinu odlučivanja tokom procesa revizije odluka po prigovorima neizabranih sudija.

Da su ostali optuženi samo kolateralna šteta koja je pratila obračun tadašnjeg ministarstva pravde sa Jakšićem, tvrdili su optuženi i njihovi branioci tokom svojih završnih reči.

Posle izricanja prvostepene presude tužilaštvo i odbrana imaće pravo da se žale Apelacionom sudu u Beogradu.

Jakšić je bio uhapšen 23. seprembra 2011. i pet i po meseci je proveo u pritvoru do odluke suda da mu dozvoli odbranu sa slobode uz jemstvo od 80.000 evra.

U optužnici se navodi da su Biševac i Laketić, direktor DTP "Luh" iz Kosovske Mitrovice, zaključili fiktivni ugovor o kupoprodaji poslovnog prostora od 324 kvadratnih metara u centru Kosovske Mitrovice, koji je vlasnišvo tog društvenog preduzeća.

To su uradili bez odluke Upravnog odbora oštećenog preduzeća, pa čak i bez definisane kupoprodajne cene u ugovoru, navodi se u optužnici.

Jakšiću se stavlja na teret da je, u svojstvu predsednika Opštinskog suda u Kosovskoj Mitrovici, dao nalog da se falsifikovanjem službene knjige Suda izvrši overa fiktivnog ugovora o kupoprodaji nepokretnosti između DTP "Luh", kao prodavca, i Biševca, kao kupca.

Čurović i Gavrilović su Jakšićev nalog izvršili. Biševac je, potom, pomenutu nepokretnost prodao Univerzitetu u Prištini, sa sedištem u Kosovskoj Mitrovici, za kupoprodajnu cenu od 20.040.000,00 dinara i na taj način sebi pribavio imovinsku korist u pomenutom iznosu, a naneo štetu DTP "Luh".

Božović se tereti da je pružio pomoć učiniocu krivičnog dela odnosno Jakšiću, tako što je kao sekretar Osnovnog suda u Kosovskoj Mitrovici iz knjige overa, koja se nalazila u arhivi Suda, nekoliko dana pre pokretanja istrage istrgao više stranica među kojima je bila i ona na kojoj je izvršena overa pomenutog fiktivnog ugovora, a u cilju prikrivanja nezakonite overe.

Jakšić je do hapšenja radio kao sudija Prekršajnog suda u Beogradu, a u Visoki savet sudstva kao član iz reda sudija, došao je u martu 2010. godine pošto je izabran na neposrednim sudijskim izborima.

Visoki savet je na sednici 16. januara odlučio da nema uslova za njegovo razrešenje sa sudijske funkcije, kao i iz tog tela. On je u tom telu bio zadužen za postupanje po pritužbama neizabranih sudija - koji nisu prošli reizbor 2009. godine.