BEOGRAD - Nisu sva jaja ista.
Ukoliko domaćice ne budu oprezne, na uskršnjoj trpezi lako se mogu naći bajata jaja jer prodavci redovno regularno prodaju jaja stara i do pola godine. Jedino što ta opasna jaja razlikuje od običnih jeste oznaka „klasa B“.
- To su rashlađena jaja, proizvedena i nekoliko meseci pre prodaje, ali su čuvana u frižiderima i ne prodaju se. Kad skoče cene, kao sada pred Veliki petak, ta jaja se izlože na tezge i prodaju naivnim kupcima. Zbog toga izbegavajte „klasu B“, to su bajata jaja, a sve ostale oznake pokazuju da su jaja sveža - savetuju farmeri.
Iako domaćice veruju da kvalitet jaja zavisi i od boje žumanceta, to nije istina.
- Kad gospođe krenu na pijacu pred Veliki petak, trebalo bi da povedu računa o raznim detaljima. Mi farmeri najbolje znamo da je boja žumanceta najmanje bitna. Nju možemo i sami da podesimo, ništa lakše, samo nakljukate kokoške hranom s više pigmenta, kukuruzom, posebnim koncentratom ili crvenom paprikom. Ljudi kad vide da se žumance baš žuti, misle da je to posebno dobro, pa znaju da prokomentarišu: „Pravo domaće jaje“. Da vam kažem, boja žumanceta nema nikakve veze s kvalitetom - otkriva za Kurir farmer M. P.
Rade Škorić iz „Zajednice živinara“ za Kurir objašnjava da kvalitet jaja određuju visina žumanceta, tekstura i količina belanceta, odsustvo čudnih mirisa...
- Još važi pravilnik koji jaja klasifikuje po svežini i krupnoći. Po novom pravilniku biće samo jaja A i B kvaliteta, odnosno sveže ili čuvano u hladnjaku i do šest meseci - navodi on i savetuje da se ne kupuju prljava, okrugla ili previše šiljasta jaja i da je pametnije kupovati ih u marketima, gde je sistem kontrole redovniji - kaže Škorić.
Klase jaja
Oznakama klase opisan je kvalitet jaja, a merila su njihova težina i svežina. Sve klase osim B označavaju sveža jaja.
B klasa jaja nisu sveža
SS klasa sveža i najveća jaja, teška 80 grama
S klasa sveža jaja teška do 70 grama
A klasa sveža jaja do 65 grama
C klasa sveža jaja do 55 grama
D klasa sveža jaja do 50 grama
E klasa sveža jaja lakša od 45 grama