BEOGRAD - Potpredsednica vlade za evropske integracije Suzana Grubješić izjavila je danas da do sporazuma u Briselu ne bi došlo da je od Srbije traženo da prizna nezavisnost Kosova, kao i da je uslove za normalizaciju odnosa s Prištinom u Beograd donela nemačka kancelarka Angela Merkel u avgustu 2011. godine.
"Nesumnjivo je da je uslove za normalizaciju odnosa s Prištinom u Beograd donela Angela Merkel još u avgustu 2011, ali se to pokušalo sakriti, što je izazvalo nemali diplomatski skandal i pogoršalo odnose Srbije s Nemačkom", rekla je Grubješić.
Ona je istakla da su ti uslovi već u decembru iste godine postali deo zaključaka Saveta EU, pa su ponovljeni i u decembru 2012. godine.
Grubješić je istakla i da Srbija sa Nemačkom, kao najmoćnijom državom i privredom u EU, mora da ima najbolje moguće odnose ako želi da napreduje u bilo kom pogledu, a pre svega u ekonomskom.
Potpredsednica vlade navela je i da aktuelna vlada nikada nije i neće priznati nezavisnost Kosova, iako to nije "baš svima u Srbiji jasno".
"Da su to tražili od Srbije, do sporazuma s Prištinom ne bi ni došlo jer je svima jasno, mada nažalost ne baš svima ovde u Srbiji, da ova vlada nije priznala nezavisnost Kosova niti će, ali da će učiniti sve što može da obezbedi sigurnost i poboljša uslove za opstanak i povratak Srba na Kosovo, za njihovu imovinu i imovinu države Srbije, za zaštitu naših kulturnih, istorijskih i verskih dobara...", rekla je Grubješić.
Vlada Srbije je, kako je podsetila, jednoglasno prihvatila sporazum sa Prištinom, nakon čega je parlament ubedljivom većinom, sa samo 24 glasa protiv, usvojila Vladin izveštaj o dijalogu, pa "sve spekulacije o šumovima u vladajućoj koaliciji padaju u vodu pred tim činjenicama".
Na pitanje da li je aprilskI sastanak Saveta ministara EU po podnošenju Izveštaja EK i visoke predstavnice EU Ketrin Ešton nagoveštaj da će Srbija u junu dobiti datum za početak pregovora s EU, Grubješić je odgovorila da nas je iskustvo naučilo da se ne treba obazirati na nagoveštaje, pa čak ni na obećanja, već isključivo na dela.
Međutim, kako je istakla, ovo je prvi put da je EK preporučila ministrima spoljnih poslova svih zemalja EU da se sa Srbijom otpočnu pregovori o članstvu, a i izveštaji o unutrašnjim reformama i o dijalogu s Prištinom su izuzetno povoljna za Srbiju.
Konačna odluka o datumu za početak pregovora će, podsetila je Grubješića, biti doneta u junu, a ona je izrazila nadu da tada nijedna zemlja neće moći da pronađe izgovor kojim bi uskratila podršku napretku Srbije na evropskom putu.
Dobijanje datuma za otvaranje pregovora o članstvu je, kako je objasnila, početak dugog procesa jer se ne može unapred znati koliko će trajati.
"Ali ono što znamo i vidimo iz iskustava drugih zemalja su promene koje donose pregovori, reforme kroz koje prolaze svi delovi društva i sistema, počev od uspostavljanja vladavine prava pa do ekologije i poljoprivrede", rekla je Grubješić.
Kako je objasnila, u skladu s novim pristupom EK najpre ide takozvani krining pa otvaranje dva najteža poglavlja iz pravnih tekovina EU - 23 i 24, koja se odnose na pravosuđe i temeljna prava, odnosno pravdu, slobodu i bezbednost.
Upitana da li se nakon odluke o dobijanju datuma u junu može očekivati i najavljena rakonstrukcija vlade, Grubješić je odgovorila: "Mi smo uvek spremni da razgovaramo o svim važnim pitanjima".
Grubješić: Sporazuma ne bi bilo da je traženo priznanje KiM
Objavljeno
30.04.2013. 11:39h
→ 05.08.2016. 20:40h
Nesumnjivo je da je uslove za normalizaciju odnosa s Prištinom u Beograd donela Angela Merkel još u avgustu 2011, ali se to pokušalo sakriti, što je izazvalo nemali diplomatski skandal i pogoršalo odnose Srbije s Nemačkom, kaže Grubješić