Uspela da pobegne

UPOMOĆ: Halo policija, oteta sam pre 10 godina

Foto: Rojters
HEROJ Amanda Beri pobegla iz kuće otmičara Arijela Kastra, koji ju je sa Džinom Dehezus i Mišel Najt držao zarobljene, i pozvala policiju. Pored Kastra, uhapšena su i njegova dva brata Pedro i Onil, koja nisu živela s njim, ali se sumnjiče da su mu pomogli u otmicama

ČIKAGO - Pobegle iz užasa posle cele dekade.

Tri Amerikanke Amanda Beri (26), Džina Dehezus (23) i Mišel Najt (32), koje su nestale pre desetak godina, nađene su žive u kući Arijela Kastra (52), vozača školskog autobusa u Klivlendu u državi Ohajo. Veruje se da je on oteo devojke, pa je uhapšen zajedno sa svojom braćom Pedrom (54) i Onilom (50), koji su osumnjičeni da su mu pomagali u zločinima. U kući je nađena i devojčica od šest godina, koju je Amanda rodila tokom zarobljeništva, ali nije poznato da li je ona dete nekog od otmičara.

Iskoristile priliku

Mlade žene uspele su da se spasu tako što je Amanda iskoristila Kastrovo odsustvo i držeći ćerkicu za ruku pobegla u kuću preko puta ulice i odatle pozvala policiju.
- Ja sam Amanda Beri, pomozite. Oteta sam pre deset godina - glasio je Amandin poziv u pomoć, nakon čega su policajci pronašli nesrećne žene.

Policija omanula

Berijeva je nestala u aprilu 2003. dok se vraćala s posla iz restorana „Burger king“. Tada je imala svega 16 godina. Druga žrtva, Džina Dehezus, oteta je 2004, kad je bila četrnaestogodišnja devojčica, a vraćala se kući iz škole. Mišel Najt vodila se kao nestala od 2000.

Kuća u kojoj su žene godinama bile zatočene nalazi se samo nekoliko kilometara od mesta s kojih su otete, ali policija nikad nije posumnjala da su one baš tu. Kastro je u njoj živeo od 1992. Zbog nasilja je hapšen 1993, ali nije navedeno tačno zbog čega. Policija je dolazila po pozivu u kuću 2004, nakon što je Kastro ostavio jedno dete na stanici, ne zaustavivši školski autobus, ali nikoga nije bilo kod kuće, pa su otišli. Kao vozač dobio je otkaz 2012, nakon što je polukružno skrenuo autobusom punim dece.

Američki mediji navode da su žene tokom zarobljeništva bile vezivane, a policija je na mestu zločina pronašla lance kako vise s plafona u jednoj prostoriji. Veruje se da su devojke živele u prljavštini i da nikad nisu imale priliku da izađu napolje.

Stokholmski sindrom

Sve tri devojke odmah su nakon dolaska policije prevezene u bolnicu i tamo im je pružena pomoć. Međutim, iako se osećaju dobro i nemaju vidnih povreda, pretpostavlja se da boluju od takozvanog Stokholmskog sindroma, koji podrazumeva izuzetnu vezanost za otmičara i mučitelja, bez obzira na to koliko se on loše ophodio prema njima. Psiholozi smatraju da sve žrtve otmica obolevaju od te vrste poremećaja, pogotovo one koje su godinama provele u zatočeništvu.

Poziv koji je oslobodio žene

Amanda: Pomozite mi, ja sam Amanda Beri!
Operater: Da li vam treba policija, vatrogasci ili hitna pomoć?
A: Treba mi policija.
O: OK, šta se dešava tamo?
A: Bila sam oteta, deset godina se vodim kao nestala. Sad sam ovde, sad sam slobodna.
O: OK, koja je vaša adresa?
A: Preko puta sam. Koristim njihov telefon.
O: OK, ostanite tu kod komšija i pričajte s policijom kad budu došli. (ponovio je to nekoliko puta)
A: OK, da li su na putu ovamo? Trebaju mi odmah.
O: Poslaćemo ih čim budemo imali vozilo.
A: Ne, trebaju mi sad, pre nego što se on vrati.
O: U redu, šaljemo ih, da li je to OK?
A: OK. Mislim odmah.
O: Ko je čovek koji je izašao?
A: Ime mu je Arijel Kastro.
O: U redu, koliko ima godina?
A: Oko 52.
O: U redu, a...
A: A ja sam Amanda Beri. Na svim vestima sam u proteklih deset godina.
O: OK, to sam shvatila dušo... kako se ono on zove?
A: Uh, Arijel Kastro.
O: Da li je belac, crnac ili Latinoamerikanac?
A: Uh, Latinoamerikanac je.
O: Šta ima na sebi?
A: Ne znam jer nije sada tu.
O: Kad je odlazio, šta je imao obučeno?
O: Policija je na putu, pričajte s njima kad budu stigli.
A: OK.

Komšija pružio ruku spasa

Komšija Čarls Remzi čuo je povike iz kuće, pa je ugledao Amandu kako pokušava da izađe.
- Ugledao sam devojku koja je kao luda pokušavala da izađe napolje. Pomogao sam joj i odveo je u svoju kuću, odakle smo pozvali policiju. Bilo mi je čudno što lepa belkinja trči u zagrljaj crncu - rekao je Remzi.
On je dodao da ne može da veruje da je njegov komšija bio sposoban za tako gnusan zločin. Kaže da je dolazio kod njega da se igra s psima, koje drži u dvorištu.

Suze pri susretu sa sestrom

Prilikom prvog susreta sa svojom sestrom Bet Serano, Amanda nije skidala osmeh s lica dok joj je predstavljala ćerku rođenu tokom dugogodišnjeg zatočeništva. Na fotografiji koju su uslikali lokalni mediji Amanda jednom rukom grli sestru Bet, a drugom devojčicu koja leži u bolničkom krevetu. Bet sve ove godine nije odustajala od potrage za nestalom sestrom, pogotovo nakon što im je majka umrla 2006. Ted Serano, Betin suprug, kazao je da je njegova žena neizmerno srećna zbog sestrinog povratka.
- Rekla je da je Amanda dobro, da ima ćerku. Rekla je da je ona dobro, da izgleda dobro - rekao je Serano.

Amandina majka umrla od tuge

Amandina majka Luena Miler umrla je u martu 2006, nakon što su godine potrage za nestalom ćerkom narušile njeno zdravlje, a lokalni mediji su preneli da joj je srce prepuklo od bola. Ostala rodbina bila je uzbuđena zbog Amandinog oslobađanja, a neki od njih nisu mogli da pričaju kroz suze.
- Uzeću je u ruke, stisnuću je i verovatno je neću puštati - kazala je Tešina Mikel, Amandina rođaka.

http://www.youtube.com/watch?v=gW3X_oK5Uz4