ŠAMPIONI: Slovenija najkorumpiranija na svetu!

Deželu na neslavnom vrhu prate Kenija, Hrvatska, Ukrajina, Slovačka, Grčka i Srbija, a najmanje korumpirana država je Švajcarska

LJUBLJANA - Istraživanje međunarodne revizorske kompanije Ernst end Jang (Ernst&Young) pokazalo je da je Slovenija najkorumpiranija država na svetu.

Čak 96 odsto anketiranih slovenačkih preduzetnika smatra da je korupcija u Sloveniji normalna stvar, nalaz je ankete sprovedene telefonom, preko interneta i u ličnim kontaktima sa 3.459 zaposlenih u 36 država, među kojima je i Slovenija, objavili su pisani mediji.

Sloveniju na neslavnom vrhu prate Kenija, Hrvatska, Ukrajina, Slovačka, Grčka i Srbija, a najmanje korumpirana država je Švajcarska.

Takav rezultat je sramota kako za one koji to rade, tako i za društvo u kojoj se to čini kao "modus operandi", smatra izvršna direktorka Društva Menadžer Sonja Šmuc.

Prema njenom mišljenju, kako prenosi Delo, na odgovore slovenačkih menadžera u anketi uticala je to što su nepoželjne prakse u Sloveniji još veoma retko sankcionisane, a u nekim slučajevima u pravnom okviru imaju čak svoje pokriće, pre svega u javnom naručivanju koje podstiče sistemsku korupciju.

Pored toga, kako je navela, tu je i problem korporativnog upravljanja u kojem je unutrašnji nadzor u preduzećima često loš, jer nadzorni organi ne deluju dobro.Šmucova smatra i da su Slovenci skloni tome da loše stvari vide još crnjim, tako da su i ocene lošije nego što u stvari jesu.

Rezultati istraživanja ne iznenađuju profesora Pedagoškog fakulteta Univerziteta u Kopru Urbana Vehovara, koji kaže da je u Sloveniji "sistemska korupcija postala deo svakodnevnog delovanja poslovnih i političkih krugova".

"Došli smo do tačke kada moramo odlučiti kako dalje: da li želimo postati društvo u kojem će vladati mafija, ili ćemo taj problem početi rešavati", kazao je Vehovar.Komisija za sprečavanje korupcije još nie dobila izveštaj koji nije želela komentarisati, ali upozorava da će nosioci vlasti morati da se suoče sa činjenicom da je u Sloveniji "dubok i ozbiljan problem sistemske korupcije koji negativno utiče i na privrednu sredinu u zemlji".
Bivši predsednik protivkorupcijske komisije Drago Kos je manje kritičan i smatra da Slovenija "nije među državama u kojima je normalno da se kod zaključenja ugovora mora platiti provizija, odnosno mito".

"Naši menadžeri su osetljiviji na neetičke prakse od onih u Keniji i sličnim državama, i ono što je u Keniji i drugde sasvim normalna poslovna praksa, kod nas je neprihvatljivo", kazao je Kos za Delo.On smatra da su Slovenci, "posebno u poslednje vreme, preterano samokritični prema stanju u oblasti korupcije", ali i da je pre svega privatni sektor malo šta uradio u toj oblasti.

Transparensi internešenel Slovenije - Društvo Integriteta, nije iznenađeno rezultatima ankete i kaze da su i njihova istraživanja pokazala da su slovenačka preduzeća izložena korupcijskim rizicima.