BRISEL - Evropski komesar za proširenje Štefan File izjavio je da je usvajanje plana za primenu Briselskog sporazuma od izuzetne važnosti za dalje korake Srbije u evropskim integracijama.
"Mi od početka samo pomažemo, ali Beograd i Priština su stvarni vlasnici ovog procesa", kazao je File govoreći o dijalogu koji je 19. aprila rezultirao parafiranjem sporazuma o normalizaciji, za koji je komesar rekao da je prilično sadržajan. EU sada želi, dodao je on za Radio Slobodnu Evropu, da pomogne da se, uprkos neslaganjima oko implementacije, sporazum i sprovede.
"Plan implementacije je izuzetno važan kao što je i važno da Beograd i Priština počnu sa implementacijom", rekao je File i podsetio da je to od posebne važnosti za Beograd, jer će zemlje članice EU krajem juna odlučivati o početku pregovora o članstvu sa Srbijom.
On je rekao da je za zemlje članice, koje će o pregovorima odlučivati konsenzusom, veoma važno da se usvoji plan i učine prvi koraci u primeni sporazuma.
Komesar je na pitanje da li se uskoro može očekivati da članice EU koje nisu priznale Kosovo to uskoro učine rekao da ovu odluku treba prepustiti tim državama. File je odbio da spekuliše kada bi Srbija mogla da postane punopravna članica EU rečima da nema kristalnu kuglu, ali je podsetio da je od zahteva za članstvom do prijema u EU Hrvatskoj trebalo više od 10 godina.
"Sa jedne strane imate administraciju u Srbiji koja je veoma poznata po svojoj efikasnosti, a sa druge strane posao oko priključenja postaje sve zahtevniji, ukazao je komesar, dodajući da nije reč o promeni pravila igre, nego o zahtevu da se postojeća pravila striktno poštuju".
Govoreći o Bosni i Hercegovini, File je rekao da se ta zemlja nalazi u kritičnoj fazi za nastavak evropskih integracijama, a da je ključ u rukama tamnošnjih političara.
"Oni moraju da napuste svoje uske političke interese i da shvate da je ono što će ih pokrenuti i dovesti do evropske integracije jeste primena presude Evropskog suda za ljudska prava u slučaju Sejdić-Finci", rekao je komesar.
Komesar je izrazio zabrinutost i u vezi sa šansama Makedonije da ovog juna počne pregovore o pridruživanju, ne samo zbog spora sa Grčkom oko imena, već i zbog zastoja u procesu reformi.
File je istakao i da je činjenica da Hrvatska ove godine pristupa EU, dok još osam zemalja stremi ka istom cilju,
dokaz da kriza nije uzdrmala temelje evropskog projekta.
"Mi imamo probleme i bavimo se njima, ali smo daleko od raspuštanja", naglasio je File i dodao da je EU jedan od najuspešnijih mirovnih projekata u istoriji, te da je sa razlogom dobitnik Nobelove nagrade za mir.