Od prodavca cveća do umetnika

USPEO U ŽIVOTU: Holivudske zvezde kupuju kod Srbina

Stiven Sigal, Dejvid Bekam, ali i kralj Rumunije licitiraju kod Dragana Đorđevića, kolekcionara i vlasnika tri galerije

Veliki kolekcionar Dragan Đorđević, vlasnik čak tri galerije u Bukureštu, postao je nezaobilazno ime u svetu umetnosti.
On će u Beogradu napraviti izložbu u galeriji "Ozon" koja će biti otvorena od 3. do 17. juna.

Počeo je kao prodavac cveća na ulicama, a danas holivudskim zvezdama prodaje najprestižnija umetnička dela.
Lista njegovih mušterija je dugačka - od zvezda kao što su Stiven Sigal i Dejvid Bekam pa do kralja Rumunije i emira Katara.

Da li ste oduvek bili ljubitelj i poznavalac umetnosti?
- Oduvek me je fascinirala umetnost i smatram da je ona svuda oko nas, ne samo u slikama. Odmalena sam sakupljao novčiće i divio im se. Pošto sam bio siromašno dete, oni su za mene predstavljali vrhunac umetnosti i ljudske veštine. Ipak, ono što mi je dalo hrabrost i što mi je otvorilo vrata u život, jeste moja žena Đina. Zaljubio sam se u nju istog sekunda, kao i u njenu zemlju Rumuniju.

Očekujete li da će i vaša šesnaestogodišnja ćerka krenuti istim stopama?
- Ona je spontano zavolela umetnost uz nas. Kad je imala tri godine, odveli smo je u Versaj, iako nismo bili sigurni da li će joj to išta značiti. Kad smo se vratili kući, tek tada je zapazila lepotu naše velike umetničke kolekcije. Okrenula se Đini i rekla: „Mama, pa mi imamo Versaj i kod kuće“, i ta anegdota je na neki način definisala moju privatnu kolekciju u tom momentu.

Koje umetnike više preferirate, srpske ili rumunske?
- I jedna i druga umetnost imaju snažnu i jedinstvenu lepotu, iako se razlikuju. Smatram da, u odnosu na ostatak sveta, Rumunija u umetničkom smislu kasni više nego Srbija. To ne mora nužno biti mana, ali svakako je činjenica.

Dragan Đorđević prodaje umetnička dela svetskom džet-setu

Dejvid Bekam i Rumunski kralj Mihaj I

Karijeru sam započeo sa 20 nemačkih maraka!

Dragan Đorđević je, da bi započeo karijeru trgovca umetničkim delima, prodao ženinu narukvicu i kupio polomljenu skulpturu Avgusta Moroa za samo 20 maraka. Iako tada nepoznat skulptor, Đorđević je prepoznao sopstveni talenat i poslednju paru uložio u delo. Od prodaje skulpture na licitaciji zaradio je 685 dolara, što ga je čvrsto opredelio za ono čime se dalje baviti.