I drugi put sa mnom je bilo sve bilo u najboljem redu. Od tada sam izgubio poverenje u medicinske radnike i počeo sam da istražujem o svom problemu. Sve više sam bio ubeđen da ću uskoro umreti jer niko ne može da otkrije šta mi se dešava. Samo sam razmišljao kako da se izlečim - ispričao je za Dr Kurir Beograđanin A. J. Njemu je nakon brojnih pregleda i analiza ustanovljena hipohondrija.
Dr Milan Kostić, klinički psiholog, objasnio je za naš list da je hipohondrija posebna i veoma neugodna sklonost koja može u velikoj meri da utiče na karakter osobe i stil života.
- To je trajna ili dugotrajna uznemirenost i opsednutost telesnim tegobama. Dijagnoza hipohondrije se postavlja kad se dovoljno pouzdano može zaključiti da žalbe potencijalnog bolesnika nisu objektivno zasnovane ili kad eventualni organski poremećaji ne opravdavaju razmere prijavljenih simptoma - kaže dr Kostić.
Prema njegovim rečima, osoba kod koje je dijagnostikovana hipohondrija ima telesne smetnje čija je pozadina psihološke prirode.
- Na prvi pogled hipohondri su malo uplašeniji od drugih pacijenata. Međutim, problem nastaje onda kad se kod formiraju uverenja koja sve više ometaju život i rad i vode ka opsednutosti fatalnom bolešću. Iako realnih simptoma organske bolesti nema, ili ih nema u velikoj meri, uverenje u tu realnost hipohondar menja do apsurdnih razmera, pa osoba neopravdano zaključuje o zločinačkim namerama drugih prema njemu - objašnjava sagovornik Dr Kurira.
Teži oblik uvodna faza u duševni poremećaj
Dr Milan Kostić istakao je da je u težim slučajevima hipohondrija samo uvodna faza ozbiljnog duševnog poremećaja, pre svega paranoidnog tipa.
- To znači da hipohondar postaje uveren u to da lekar ili neko drugi nameravaju da ga unište, pri čemu se razvija čitava iracionalna, sumanuta konstrukcija proganjanja i uticaja, dok je „netačna dijagnoza“ u svemu tome bila samo prvi korak ka opštoj zavereničkoj akciji - naglasio je Kostić.
Zahteva psihoterapijsko lečenje
*Izraženi hipohondrijski poremećaj leči se otkrivanjem njegovog motiva, do čega se dolazi psihoterapijom
*Jedna od polaznih postavki lečenja je da se kod pacijenta libido povukao sa spoljnih objekata prema sopstvenom telu i da je ta vrsta narcističkih težnji praćena osećanjem krivice i nesvesnom agresivnošću prema sebi