Alarmantni podaci novog istraživanja

ZASTRAŠUJUĆE: Nestaje polovina biljaka i životinja

Zbog promene klime usled globalnog zagrevanja do kraja veka izumreće veliki broj vrsta, a među najugroženijim područjima je i Balkan

NORVIČ - Ljudski nemar uništava biljke i životinje.
Više od polovine biljaka i jedna trećina životinja izumreće do kraja veka zbog promene klime, tvrde istraživači sa Univerziteta Istočne Anglije. Naučnici su istraživali više od 50.000 vrsta i otkrili su da će zbog promene klime njihovo stanište biti upola smanjeno do 2080. godine, što će dovesti i do njihovog izumiranja.

Ugrožene vrste

Biljke i gmizavci, a posebno vodozemci biće najugroženiji, posebno u Podsaharskoj Africi, Centralnoj Americi, Amazoniji i Australiji. Nestaće i veliki broj biljnih i životinskih vrsta u severnoj Africi, Aziji i jugoistočnoj Evropi.
- Bilo je dosta istraživanja o tome kako će promena klime uticati na ugrožene i retke vrste, ali se malo toga zna o uticaju klime na najrasprostranjenije biljne i životinjske vrste. Ovo je veoma značajno zato što gubitak tih biljaka i životinja može dovesti do drastičnih poremećaja u ekosistemu - kaže dr Rejčel Voren sa Univerziteta Istočne Anglije.

Uticaj na ljude

Istraživanje pokazuje da će promena klime kakva se očekuje drastično smanjiti broj uobičajenih vrsta u celom svetu.
- Ovaj gubitak će osiromašiti biosferu. Pratili smo posledice povećanja temperature, ali i druge simptome promene klime, kao što su ekstremne vremenske nepogode, štetočine i bolesti. Sve pokazuje da su naša očekivanja i previše optimistična. Promena klime imaće i drastičan uticaj na ljude, jer ove vrste su važne za pročišćavanje vode i vazduha, kao i kontrolu poplava - kaže dr Voren.

Ona dodaje da je dobra vest to što novi dokazi pokazuju da brza akcija smanjenja ugljen-dioksida može znatno da uspori globalno zagrevanje. Naučnici pretpostavljaju da će prosečna globalna temperatura skočiti za četiri stepena Celzijusa do 2100. Ukoliko ljudi uspeju da uspore tu promenu, biće usporen i nestanak biljaka i životinja.

Najugroženija područja

♦ Afrika
♦ Centralna Amerika
♦ Amazonija
♦ Australiji
♦ Srednja Azija
♦ jugoistočna Evropa