Srbiji uvek deblji kraj!
Eventualna arbitraža EU o planu implementacije briselskog sporazuma ne bi bila objektivna, a Srbiji ne bi odgovarala jer smo u svim sličnim prilikama izvlačili deblji kraj, rekao je juče šef poslaničke grupe URS Vladimir Ilić.
On je objasnio da arbitraža EU za Srbiju ne bi bila dobra jer Priština uvek očekuje podršku Zapada i „verovatno u nekom smislu očekuje veću tolerantnost prema njihovim obavezama iz sporazuma nego prema srpskoj strani“.
Ilić je to rekao povodom izjave šefa misije EU u Srbiji Vensana Dežera da će možda biti potrebna arbitraža ukoliko timovi Beograda i Prištine ne uspeju da se dogovore o implementaciji.
Šef skupštinskog Odbora za KiM Milovan Drecun izjavio da Priština kroz implementaciju sporazuma želi da ono što nije u njenom interesu prekroji i nametne drugačija rešenja.
- Zbog toga je moguće očekivati neki novi sastanak na višem političkom nivou, koji bi mogao da bude arbitraža, ili da ljudi iz EU daju svoje tumačenje, pa da se onda vidi kako ići u primenu - rekao je Drecun.
Poslanik LDP Bojan Đurić, smatra je očigledno i da potencijalna arbitraža i Beogradu i Prištini „može ili treba da posluži kao izgovor za prihvatanje nekih rešenja koja su eventualno ili očigledno nepopularna u javnosti“.
Albance iritira zajednica srpskih opština
Savetnik predsednika Srbije Marko Đurić rekao je juče da kod predstavnika Prištine postoji „izuzetan stepen iritacije“ kad se govori o zajednici srpskih opština i da su zbog toga prekinuti pregovori o primeni sporazuma u Briselu.
- Oni bi želeli da fokus bude na onome što njima odgovara i ne prihvataju institucije Srbije koje se pretvaraju u institucije koje su priznate i od Prištine - kazao je Đurić i dodao da se parafirani sporazum mora poštovati do poslednjeg slova.
Premijeri će ponovo u akciju
Šef delegacije EU u Srbiji Vensan Dežer rekao je juče da će, ukoliko bude nekih problema u implementaciji, u dalje razgovore ponovo biti uključeni premijeri.
On je dodao da je izuzetno zadovoljan postignutnim sporazumom, ali i da postoje bolna pitanja koja tek treba da se rešavaju, poput električne energije i telefonije, ali i da o svemu mora da se razgovara.