Crni rekord

100 ljudi ubijeno danas u Iraku

Najgori napadi bili su u glavnom gradu Bagdadu, gde je eksplodiralo deset bombi, od kojih je poginulo 48, a više od 150 osoba je ranjeno. Napadi su izvedeni u šiitskim naseljima u gradovima Basra i Balad, a na meti napada bile su i sunitske oblasti, među kojima grad Samara, severno od Bagdada i zapadni deo provincije Anbar, odakle su se raširili protesti

BAGDAD - U seriji napada na šiitske i sunitske oblasti u Iraku, po najnovijim podacima, poginulo je najmanje 95 ljudi, a napade su danas oštro osudile SAD. To je najveći broj žrtava u toku jednog dana u Iraku u poslednjih 20 meseci, a u novom talasu verskog nasilja u toj zemlji od srede je stradalo više od 240 ljudi., prema računici AP.

Današnji napadi pojačali su strahovanja da bi u Iraku ponovo mogao da izbije građanski rat i da se ponove nasilje i krvavi sukobi sunita i šiita iz 2006-2007. godine. Neki od napada desili su se jutros na prometnim pijacama i autobuskim stanicama u vreme saobraćajnog špica.

Najgori napadi bili su u glavnom gradu Bagdadu, gde je eksplodiralo deset bombi, od kojih je poginulo 48, a više od 150 osoba je ranjeno. Napadi su izvedeni u šiitskim naseljima u gradovima Basra i Balad, a na meti napada bile su i sunitske oblasti, među kojima grad Samara, severno od Bagdada i zapadni deo provincije Anbar, odakle su se raširili protesti.

Još niko nije preuzeo odgovornost za napade. Verske tenzije u Iraku ponovo su počele da jačaju u poslednje vreme, zbog protesta sunitske manjine jer ih, kako tvrde, šiitska vlada veoma loše tretira. Protesti koji su počeli decembra, bili su uglavnomo mirni, ali je do naglog skoka nasilja došlo krajem aprila, kada su snage bezbednosti rasturile jedan sunitski protestni kamp na severu zemlje.

Premijer Nuri al Maliki optužio je ekstremističke grupe da pokušavaju da iskoriste političku nestabilnost u zemlji da bi raspirile versko nasilje, a za poslednje nasilje takođe krivi i situaciju u Siriji. Istovremeno, on je danas obećao da pobunjenici "neće moći da povrate atmosferu verskog rata".

Mnogi suniti smatraju da je upravo Maliki odgovoran za porast verskih tenzija, jer je njegova vlada postala agresivnija prema njima, posle povlačenja američke vojske u decembru 2011. SAD su oštro osudile krvave napade u Iraku i razgovarale sa iračkim zvaničnicima da bi apelovali na mir u toj zemlji, saopštila je u ponedeljak Bela kuća. "Najoštrije osuđujemo napade u Iraku poslednjih nekoliko dana, duboko zabrinuti zbog učestalosti i prirode tih napada", izjavio je portparol američke vlade, Džej Karni (Jay Carney).

Na redovnom dnevnom brifingu za novinare, Karni je posebno pomenuo današnje bombaške napade, napade na iračke snage bezbednosti u pokrajini Anbar tokom vikenda i niz napada na sunitske i šiitske džamije i naselja. "Tokom vikenda, američki zvaničnici u Bagdadu i Vašingtonu su bili u kontaktu sa mnogim iračkim liderima da bi apelovali na mir i nalaženje rešenja za političku i versku napetost", rekao je Karni.