SAD i Britanija: BiH da ohladi veze sa Teheranom
SARAJEVO - Američki i britanski ambasadori u Sarajevu upozorili su zvaničnike BiH da "ohlade" svoje veze sa Iranom, jer njihova budućnost nije Teheran, nego EU, navode izvori u Stejt departmentu.
Vašington je izgubio strpljenje kada je jedan sarajevski magazin objavio da je tokom 2012. odobreno "200 viza za iranske preduzetnike" koji su posetili BiH.
"U njihovom društvu bio je i iranski diplomata kojeg su pratile izraelske tajne službe i otkrile da je posetio Tajland, Gruziju i Indiju, sva mesta gde su potom napadnuti izraelski građani", piše Večernji list.
Amerikanci potvrđuju da u BiH deluje 3.000 potencijalnih islamskih terorista, dok se stotine drugih mogu naći i na Kosovu, Sandžaku i u Makedoniji.
BiH je, kako se navodi, jedina zemlja u Evropi koja ima saradnike radikalnog islama u najvišim nivoima vlasti.
"Njihov uticaj na društvo koje se još bori s nasleđem mržnje zaostale iz ratova devedesetih i uništenom privredom ne treba potcenjivati, jer ekstremisti s punim novčanicima lako pronalaze obraćenike spremne za teroristička dela", navodi list.
Američki stručnjak za Balkan Gordon Bardoš upozorava da je BiH jedina zemlja u Evropi koja ima simpatizere i saradnike radikalnog islama u najvišim nivoima vlasti.
Bardoš kaže da je Sarajevo "dom" za radikalne teroriste, te da se u tom gradu nalazi najveća iranska ambasada u Evropi koje postaje centralno mesto, nešto poput Berlina tokom hladnog rata.
"Amerika i druge zapadne zemlje dugo su ignorisale postojanje surogata Al kaide i Hezbolaha na Balkanu, koji finansira Iran i Saudijska Arabija", kaže Bardoš.
Američki bezbednosni stručnjaci već godinama upozoravaju Belu kuću da imaju dokaze da se najopasniji teroristi današnjice za nove napade pripremaju u BiH.
Većina ih je došla 1993. godine na poziv Alije Izetbegovića koji je formirao Kateebat el-mudžahedine, kao njegove lične "svete ratnike", a trojica iz te grupe Kalid Šeik Mohamed, Navaf al-Hazmi i Klalid al-Mindharom planirali su i učestvovali u napadu na Svetski trgovinski centar u NJujorku.
Teroristički napad na autobus sa izraelskim turistima u Bugarskoj 18. jula 2012. posljednji je u nizu smrtonosnih incidenata na Balkanu koje su počinili islamistički ekstremisti uvežbani u vojnim kampovima u BiH, piše zagrebački dnevnik.
Pre toga u Skoplju su ubili pet ljudi, a 2011. vehabije su napale američku Ambasadu u Sarajevu, dok je 2010. godine policija Srbije otkrila terorističku ćeliju u planinskoj regiji Sandžak, koja je planirala napad na zapadne ambasade u Beogradu.
U BiH su mnogi ekstremisti devedesetih godina legalno i ilegalno dolazili i do hrvatskih pasoša, što je najvažniji razlog što Vašington nije ukinuo vize Hrvatskoj.
Ukinuće ih, najvjerovatnije, nakon ulaska u EU i bolje kontrole izdavanja pasoša za državljane BiH, piše list.