Ljajić: Zahtevi Srbije nisu nerealni
BEOGRAD - Ministar trgovine i telekomunikacija Srbije Rasim Ljajić izjavio je danas da veruje da zahtevi Srbije u vezi s primenom sporazuma Beograda i Prištine nisu nerealni i da će visoka predstavnica EU Ketrin Eštin reći da je plan statusno neutralan, to jest da ne prejudicira konačno rešenje statusa Kosova.
"Tražili smo da plan bude statusno neutralan, što znači da postoje još neke stvari o kojima treba da razgovaramo kako bi olakšali primenu tog plana, uz aktivno učešće ljudi koji žive na Kosovu", rekao je Ljajić nakon uručivanja bespovratnih sredstava predstavnicima 45 firmi iz oblasti starih zanata.
Prema Ljajićevim rečima, plan ima za cilj da definiše dinamiku sprovođenja Briselskog sporazuma i utvrdi glavne aktere koji će ga primenjivati.
"Ima nekoliko delova koji se tiču izmene zakonske regulative. Zahtev Srbije je da se to paralelno radi, iako je kosovska strana prvobitno insistirala da mi prvo donesemo Ustavni zakon, a da tek nakon toga oni izvrše izmene svojih zakona", rekao je Ljajić.
Ljajić je kazao da plan treba da bude sproveden do kraja godine, a da je neophodno da neki elementi budu primenjeni što pre, u zavisnosti od okolnosti na terenu, kako bi Evropska unija bila ubeđena da Srbija iskreno želi da taj plan u potpunosti operacionalizuje.
Nije ispunjen nijedan cilj Haškog tribunala
Ljajić je ocenio da nijedan od ciljeva zbog kojih je formiran Haški tribunal za ratne zločine nije ispunjen ni 20 godina kasnije.
"Svi zločini nisu kažnjeni ni procesuirani, a nije mnogo napredovao ni proces pomirenja", rekao je Ljajić novinarima u Beogradu povodom dvadesete godišnjice formiranja Haškog tribunala. On je podsetio da su ciljevi Haškog tribunala da svi koji su počinili krivična dela ratnog zločina odgovaraju i budu kažnjeni, da se zadovolji pravda i žrtve dobiju satisfakciju, kao i da se doprinese procesu pomirenja u regionu.
Prema njegovim rečima, neke presude Haškog tribunala, poput onih hrvatskim generalima Anti Gotovin i Mladenu Markaču, pokazale su da svi zločini nisu kažnjeni ni procesuirani jer je rečeno da su u tim slučajevima zločini počinjeni, ali da oni nisu za njih krivi.
Slično je, kako je dodao, bilo i u slučaju jednog od lidera oslobodilačke vojske Kosova (OVK) Ramušu Haradinaju. "Proces pomirenja je tamo gde je bio i nakon okončanja rata. Još uvek je velika etnička distanca, još uvek postoje animoziteti i antagonizmi između država i naroda bivše Jugoslavije", rekao je Ljajić. On je podsetio i da su presude različito tumačene u zavisnosti od toga ko je okrivljen.