SNS: Most na Adi su bačene pare građana

Tanjug
Ne samo što je izabran najskuplji projekat, već je u pitanju megalomansko rešenje koje se ne uklapa ni u sredinu, ni estetski ni po funkciji koju bi trebalo da obavlja, ocenila je poslanica SNS Marija Obradović

BEOGRAD - Poslanik SNS Marija Obradović ocenila je danas da su “idejni projekti” gradonačelnika Beograda Dragana Đilasa “opustošili” gradski budžet i upitala predstavnike vlade kada će se ispitati kako su trošena sredstva u prestonici, dok je ministar finasija i privrede Mlađan Dinkić rekao da “niko ne može biti iznad zakona”.

Obradović je u Skupštini Srbije, gde se debatuje o ekonomskoj situaciji na zahtev opozicione DS, rekla da iako je most na Adi lep, reč o “najbezobraznijem bacanju novca građana u novijoj istoriji Beograda”.

“Ne samo što je izabran najskuplji projekat, već je u pitanju megalomansko rešenje koje se ne uklapa ni u sredinu, ni estetski ni po funkciji koju bi trebalo da obavlja”, ocenila je Obradović.

Ona je rekla da Đilas “nikako da odgovori na pitanje koliko košta most na Adi, kao i koliko koštaju pristupne saobraćajnice”.

Dinkić je odgovorio da bilo koje trošenje budžetskih sredstava bez obzira da li dolazi iz Republike, pokrajine ili gradova i opština, mora biti predmet ispitivanja ukoliko se radi o netransparentnom, a posebno nezakonitom trošenju novca.

U tom smislu, naglasio je ministar, niko ne može biti iznad zakona i svi moraju imati jednak tretman pred zakonom.

On je precizirao da postoji više aspekata kada je reč o kontroli trošenja novca.

“S jedne strane DRI proverava procedure, policija proverava krađu, odnosno kršenje zakona, a budžetska inspekcija takođe može da ispituje namensko korišćenje sredstava. Ko god da je u pitanju dolazi pod udar ispitivanje svih državnih institucija”, objasnio je Dinkić.

On je rekao da ukoliko postoje sumnje u javnosti, ma o kome da se radilo i ma o kom projektu da je reč i ma na kom nivou se to dogodilo, to mora da se ispita, “jer jednostavno istina je najbolji lek za sve”.

Govoreći o trošenju sredstava u Beogradu, ministarka enegetike Zorana Mihajlović je rekla da tu neke stvari moraju da se menjaju.

“Bojim se da onog trenutka kada se bude promenila struktura vlasti u Beogradu, kao kada smo preuzeli vlast na republičkom nivou, pa nismo imali sve informacije pre toga - o neverovatnim stvarima, verujem da ćemo to imati i za Beograd”, rekla je Mihajlović.

Ona je rekla da kada se uzme u obzir podatak od 2011. godine da je grad dugovao skoro 60 odsto svog tekućeg prihoda, “onda se mi građani iz Beograda, ali i cela Srbija, nalaze u ozbiljnom ekonomskom problem”.