Niš: Radnici sačuvali svoju fabriku i radna mesta
NIŠ - Za razliku od mnogih preduzeća u Srbiji, koja su zatvorena pošto su namirena potraživanja zaposlenih, fabrika pumpi Jastrebac iz Niša sačuvana je upravo zahvaljujući strpljenju svojih radnika, izjavio je generalni direktor te firme Jovica Stanković.
On potvrđuje često izricane ocene da je to ključni momenat u očuvanju niškog proizvođača pumpi i da je to suprotan primer od mnogih u Srbiji gde su, radi namirenja potraživanja radnika, hale mnogih fabrika ostale puste posle prodaje mašina i opreme.
Najveće obaveze Jastrepcu poticale su iz perioda kada je to preduzeće bilo društveno, a najveći poverioci fabrike bili su i ostali bivši i sadašnji radnici koji, kaže Stanković, "nisu bili gramzivi" i nisu realizovali svoja potraživanja ostvarena preko suda, već su sačuvali svoje preduzeće.
Jastrebac će u drugoj godini sprovođenja programa reorganizacije i do kraja juna ove godine izmiriti obaveze prema radnicima iz prve grupe poverilaca, navodi Stanković.
Ostali radnici biće namireni posle ostvarenog programa reorganizacije koji će trajati pet godina, procene kapitala fabrike i ostvarenog suvlasništva nad firmom.
"Radnicima će pripasti hartije od vrednosti sa kojima će moći da trguju, neki će ih prodati, a neki će zadržati svoje vlasništvo u Jastrepcu", napominje Stanković i navodi da su ukupna dugovanja prema radnicima oko 240 miliona dinara.
Niška fabrika pumpi je prošle godine isporučila svoje proizvode u vrednosti od oko 144 miliona dinara i ostvarila dobit od 24 miliona dinara i već u prvoj godini sprovođenja programa reorganizacije potvrdila procene stečajnog upravnika, poverilaca i države da Jastrebac može da radi i da je firma sa perspektivom na tržištu.
Stanković navodi da fabrika, u kojoj trenutno radi 103 radnika, ima ugovorene poslove do kraja godine u obimu koji predviđa program, ali da je cilj da u 2013. godini poveća obim realizacije, a rezultati iz prve polovine godine pokazuju da je to moguće.
Njihovi kupci su javna preduzeća, rudnici, EPS, vodovodi, privatna i državna preduzeća. Vraćaju se, napominje Stanković, stari kupci niških pumpi, a fabrika radi nove, remontuje stare, isporučuje rezervne delove.
Prema Stankovićevim rečima, ostvaren je izvoz u bivše sovjetske republike Rusiju i Ukrajinu, nešto je otišlo u Afriku i Albaniju.
U svojim najboljim proizvodnim vremenima, niški radnici su radili pumpe za sovjetske nuklearke, a prema njihovim rečima, to mogu i sada.
Fabrika ima svoja obrtna sredstva, redovno isplaćuje zarade, a rokovi isporuke robe skraćeni su sa 60-70 dana na 20 do 30 dana, navodi Stanković i napominje da Jastrebac danas radi kao jedna normalna fabrika srednje veličine.
Cilj rukovodstva fabrike je da dalje konsoliduje firmu, da osvoji ISO standard, na kome je više puta posao započet pa ostao nedovršen, da osposobi sve poslovne kapacitete, da kupi savremenije mašine, da popravi objekte, rečju, da vrati stari sjaj na Bulevaru 12. februara gde se preduzeća nalazi.
Jastrebac je bio privatizovan 2006. godine kada je prodat firmi UNITEH za 42,3 miliona dinara, a firmu je posle raskida te privatizacije 2007. godine kupio ruski "Skaj servis".
Jastrebac je dospeo pod stečaj 2010. godine, koji je trajao do avgusta 2011, ruski partner je izgubio spor i morao da vrati svu uzetu imovinu, a poverioci su se umesto likvidacije firme opredelili za njeno ozdravljenje.