ANKARA - Društvene mreže i opozicija krivci za nerede širom Turske, poručio premijer Redžep Tajip Erdogan, protiv čije vlade Turci protestuju puna četiri dana.
Tokom noći privedeno 500 demonstranata. Sukobi policije i demonstranata i dalje traju.
Nakon novih protesta i sukoba policije i antivladinih demonstranata tokom noći u većim turskim gradovima, četvrtog dana najvećih protesta protiv režima u Ankari, koji je generalno počeo mirnije, policija je ponovo upotrebila suzavac.
Svedoci navode da je policija ispalila suzavac kada je oko 1.000 demonstranata, uglavnom mladih ljudi, krenulo ka kordonu na centralnom trgu Kizilaj, uzvikujući "Tajipe, podnesi ostavku!", javio je Rojters.
Najmanje 1.700 osoba je povređeno, a više od 1.750 privedeno tokom višednevnih protesta u Turskoj i sukoba demonstranata sa policijom.
Premijer Redžep Tajip Erdogan navodi da su za antivladine proteste krive društvene mreže koje predstavljaju "pretnju društvu".
"Sada postoji zlo koje se zove Tviter", rekao je Erdogan i dodao da se "najbolji primeri laži mogu tamo pronaći".
"Za mene su društvene mreže najveća pretnja društvu", rekao je Erdogan, istakavši da su društvene mreže i opozicija krivi za nerede.
Protesti koji su proistekli iz gneva zbog prekomerne policijske sile prerasli su u najveće antivladine demonstracije u Turskoj poslednjih godina.
Predsednik Turske Abdulah Gul pozvao je demonstrante da prekinu proteste i dao im uveravanja da su vlasti čule njihove zahteve.
"Demokratija ne znači samo pobedu na izborima... Potpuno je prirodno izražavati drugačija mišljenja mirnim protestima", rekao je Gul i dodao da su "poruke dobre volje primljene".
Erdogan nije dao tako pomirljive izjave i danas je ponovio da demonstrantima manipulišu ekstremističke grupe.
"Ostaćemo čvrsti... budite mirni, prevazići ćemo sve to", rekao je Erdogan i dodao da će narod imati prilike da sruši vlast na lokalnim izborima 2014. ako se vlast zaista ponašala antidemokratski, kako tvrde demonstranti.
Erdogan je rekao da ovi protesti ne predstavljaju "tursko proleće", po ugledu na arapsko proleće.
"Oni koji nazivaju ove događaje 'turskim prolećem' ne poznaju Tursku", rekao je Erdogan.
Prva žrtva na protestima u Turskoj
Mladić star 20 godina poginuo je kada je taksi uleteo u grupu demonstranata na putu u Istanbulu za vreme antivladinih protesta, saopštilo je danas udruženje turskih lekara TBB, navodeći da je to prvi registrovan smrtni slučaj vezan za demonstracije.
Član uprave udruženje TBB Husein Demirduzen je rekao da je poginuo Mehmet Ajvalitas i da je u incidento povređeno četvoro ljudi, jedan teško.