MOSKVA - U Moskvi je danas počela Međunarodna konferencija o borbi protov nezakonitog prometa narkotika, na kojoj, između ostalih, učestvuje i predsednik Vlade Srbije Ivica Dačić.
Konferenciju organizuju Federalna služba Ruske Federacije za kontrolu prometa narkotika (FSKN) i američka Agencija za sprovođenje zakona u oblasti narkotika (DEA).
Premijer Srbije i ministar unutrašnjih poslova Srbije izjavio je da Srbija širom sveta traži optužene za trgovinu kokainom iz Južne Afrike Darka Šarića i Rodoljuba Radulovića zvanog Miša Amerika i da u tome sarađuje sa međunarodnom službama.
Na pitanje da li Srbija traži Šarića, Radulovića ili bilo koga iz takozvane, Šarićeve grupe u Rusiji, Dačić je rekao da ih potražuju širom sveta, pa tako i u u Rusiji.
"Sve ostalo bi bilo nelogično da vam bilo šta kažem. Tako smo pričali da tražimo Šarića u Južnoj Africi, što mu je bila jasna poruka da pobegne iz Južne Afrike", rekao je Dačić.
Dačić je rekao da se balkanski put droge, kojim se herion iz Avganistana prebacuje na tržište Zapadne Evrope, u poslednje se vreme proširio na Kosovo, BiH, Makedoniju, Bugarsku i Rumuniju, a u poslednje vreme koristi se i za ilegalnu trgovinu kokainom.
Naveo je da se smanjila zaplena narkotika na teritoriji Srbije, što se može objasniti širenjem balkanske rute.
Albanske kriminalne grupe čine značajan deo evropske narko mafije, istakao je Dačić, dodajući da to pokazuju i podaci međunarodnih službi.
Ministar unutrašnjih poslova je rekao i da se najveći deo organizovanih kriminalnih grupa u Srbiji bavi trgovinom narkoticima kao i da je geografski položaj Srbije učinio da kroz našu zemlju ide najkraći put za heroin iz Avganistana namenjen tržištu Zapadne Evrope.
Tokom izlaganja, Dačić je istakao da zarad efikasnije borbe protiv trgovine drogom postoji potreba da se formiraju zajednički istražni timovi na međunarodnom nivou.
Za presecanje trgovine drogom preko Kosova odgovorne su međunarodne snage koje se po Rezoluciji 1244 nalaze na teritoriji Kosova, rekao je u Moskvi premijer Srbije Ivica Dačić.
Odgovarajući na pitanje novinara šta može da učini srpska Vlada da spreči trgovinu avganistanskog heriona preko Kosova, on je objasnio da Vlada ne može puno da učini jer po Rezoluciji 1244 SB UN srspka policija nije prisutna na KiM.
Kako je dodao, obaveza Euleksa i UNMIK-a je da preseku protok narkotika kroz KiM.
Dačić je, takođe, istakao da je i ruskim, britanskim, nemačkim i američkim službamam poznato da takozvana albanska mafija zauzima značajno mesto u evropskoj narkomafiji.
Prema njegovim rečima, narkobos Naser Keljemendi nije jedini koji se sakrio od pravde na teritoriji Kosova.
Na pitanje zašto Srbija nije uhapsila Keljmendija, Dačić je rekao da Keljmendi nije državljanin Srbije i da se sakrio na Kosovo verovatno računajući na to da ne može da bude izručen, naročito zemljama koje ne priznaju nezavisnost Kosova.
Dačić je rekao i da će u toku Konferencije imati bilateralne susrete sa načelnikom ruske Federalne službe za kontrolu promete narkotika (FSKN) Viktorom Ivanovom i sa direktorkom američke Agencije za sporovđenje zakona u oblasti narkotika (DEA) Mišel Leonhart sa kojima će razgovarati o saradnji u presecanju puteva droge i hapšenju osumnjičenih za ilegalnu trgovinu narkoticima.
Neprihvatljiv uslov - ulazak u EU i priznanje KiM
"Postoji veliki broj članica EU koje bi želele da vide to - ulazak Srbije u EU i priznanje nezavisnosti Kosova u isto vreme - ali to nije zvanična pozicija EU", rekao je Dačić, dodavši da je tako nešto za Srbiju neprihvatljivo.
Dačić je podsetio da pet država-članica EU nije priznalo nezavisnost KiM i naglasio da je Srbija spremna da radi sa Kosovom na normalizaciji odnosa.
Premijer Srbije je u okviru konferencije izlagao na temu "Međunarodna saradnja u oblasti borbe protiv ilegalne narkopretnje".
Na skupu, koji traje od 5. do 7. juna, učestvuju šefovi nadležnih tela iz više od 120 država, kao i predstavnici međunarodnih organizacija.
Na konferenciji će govoriti i predsednik Rusije Vladimir Putin.
Konferencija je prvi put održana 1983. godine, a ove godine se prvi put održava u Moskvi.